Charakterystyka zawodu: Technik farmaceutyczny

farmaceuta

Jak zostać technikiem farmaceutycznym?

Technik farmaceutyczny to zawód będący rozwiązaniem dla osób, które nie ukończyły studiów wyższych na kierunku farmacji, a chcą pracować w aptece. Aby zdobyć uprawnienia do pracy na tym stanowisku należy ukończyć policealne studium kształcące w zawodzie technik farmaceutyczny. Nauka trwa dwa lata. Wykłady obejmują takie dziedziny, jak: anatomia, fizjologia, farmakologia, mikrobiologia, analiza leków, zdrowie publiczne, psychologia oraz podstawy prawa i ekonomiki. Na na tym kierunku mamy do czynienia zarówno z teorią, jak i z praktyką. Praktyki odbywają się w punktach aptecznych lub w hurtowniach farmaceutycznych. Aby zostać technikiem farmaceutycznym trzeba liczyć się z długimi godzinami nauki, ponieważ nie jest to kierunek łatwy i lekki, a do cotygodniowych laboratoriów trzeba się solidnie wcześniej przygotować. Pozytywne ukończenie studium wiąże się z egzaminem dyplomowym organizowanym przez Centralną Komisję Edukacyjną, który potwierdzaj zdobyte kwalifikacje. Następnie trzeba odbyć dwuletni staż pracy w punkcie aptecznym, który świadczy usługi farmaceutyczne w pełnym zakresie. W tym czasie technik farmaceutyczny pracuje pod stałą opieką i kontrolą magistra farmacji. Po zakończeniu stażu technik farmaceutyczny uzyskuje już pełne uprawnienia zawodowe i może samodzielnie znaleźć pracę w aptece. Technik farmaceutyczny ma możliwość awansu, jednak musi przepracować co najmniej trzy lata.

Praca jako technik farmaceutyczny

Technik farmaceutyczny to osoba, która może wykonywać pracę w aptece bądź punkcie aptecznym. Odgrywa dosyć istotną rolę w społeczeństwie, ponieważ w pewnym stopniu dba o ochronę zdrowia obywateli, jest włączony do systemu opieki zdrowotnej. Studium o kierunku technika farmaceutycznego jest przeznaczone dla tych osób, których szczytem marzeń jest praca na co dzień w aptece czy innym punkcie związanym z farmacją, a niekoniecznie ukończone studia wyższe. Technik farmaceutyczny może pracować nie tylko w ogólnodostępnych aptekach. Ma do wyboru również hurtownie farmaceutyczne, sklepy ze sprzętem farmaceutycznym, sklepy zielarskie oraz laboratoria. Nie może natomiast ubiegać się o pracę w przychodni lub w szpitalu. Uprawnienia technika farmacji różnią się od tych, jakie posiada magister farmacji, są nieco ograniczone. Jednak mimo tego bez problemu znajdzie on zajęcie w wyżej wymienionych punktach. Technik farmaceutyczny na co dzień wydaje leki, informuje o możliwych zamiennikach, doradza jakie leki wybrać bez recepty, pod okiem magistra farmacji również wytwarza i sporządza produkty lecznicze na zamówienie. Nie może wydawać leków zawierających w swoim składzie substancje bardzo silnie działające, odurzające oraz psychotropowe. Technicy farmaceutyczni pracujący w laboratorium zajmują się przeprowadzaniu analiz medycznych. Ogólnie praca technika farmaceutycznego to dbanie o dobro pacjentów oraz o punkt, w którym pracuje. Średnia pensja w tym zawodzie to 2000 złotych, tak więc zarobki nie są wygórowane. Wynika to z faktu nieukończonych studiów, a jedynie studium. Magister farmacji będzie zarabiał więcej – zazwyczaj są to zarobki w granicach 3000 – 5000 złotych.

Plusy i minusy zawodu

Do plusów pracy na tym stanowisku można zaliczyć przede wszystkim to, że nie wymaga ona ukończenia studiów wyższych. Wystarczy studium, które trwa dwa lata, czyli dużo krócej niż studia. Praca na tym stanowisku pozwala na spełnienie marzeń osobom, które zawsze chciały nieść pomoc innym, pracować w stałym kontakcie z innymi ludźmi. Niestety posiada też trochę wad. Głównie są to niskie zarobki, zawód ten nie pozwala zarobić kokosów. Ponadto do wad można zaliczyć ograniczone wykonywanie obowiązków zawodowych czy trudniejszą niż w przypadku ukończenia studiów wyższych drogę do uzyskania awansu. Praca technika farmaceutycznego wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością, musi on bardzo uważać na to, jakie wydaje leki. Czasami uciążliwy może być też problem z klientami, zderzenie się z przeróżnymi problemami innych ludzi.

Informacje o pracy farmaceuty uzyskaliśmy dzięki aptece www.i-apteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *