Czy nasze pieniądze są w banku bezpieczne?

Businessman invest with digital tablet

Banki to tzw. instytucje zaufania publicznego. Pod koniec 2016 roku prowadziły one w Polsce ponad 30 milionów kont. Już 85% z nas posiada chociaż jedno konto bankowe, które służy do przechowywania na nim środków finansowych. Tylko co czwarty Polak woli przechowywać swoje pieniądze w formie gotówki. Połowa Polaków nie ma żadnych zastrzeżeń do działalności banków i darzy te instytucje pełnym zaufaniem.

Co myślimy o bankach?

Dokładnie 48% Polaków wypowiada się na temat banków pozytywnie. Tylko 10% ma negatywny stosunek do instytucji bankowych. Co ciekawe, źle o instytucjach bankowych wypowiadają się najczęściej osoby bezrobotne oraz pracownicy wyższego szczebla, w tym managerowie.

Zdanie na temat banków każdego roku ulega poprawie. Najgorsze było w 2009 roku – wtedy nawet 27% Polaków nie chciało korzystać z usług tych instytucji.

Największym zaufaniem darzymy …

Narodowy Bank Polski – pozytywnie wypowiada się o nim aż 65% mieszkańców Polski. Na drugim miejscu plasują się banki działające w naszym kraju, a na trzecim Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie mamy za to zaufania do SKOKów, bo tylko 17% z nas powierzyłaby im swoje oszczędności. Na ostatnim miejscu plasują się firmy pożyczkowe i parabanki – zaufaniem obdarza je tylko 11% Polaków.

Lojalność wobec banku

Większość Polaków posiada tylko jedno konto bankowe. Nawet kiedy nie do końca jesteśmy zadowoleni z usług banku, w którym posiadamy rachunek, to rzadko kiedy wchodzi w grę przeniesienie konta bankowego. Na taki zabieg decyduje się jedynie 19% Polaków. 4% z nas zamierza to zrobić w przyszłości.

Nasze pieniądze w banku

Pieniądze, które lokujemy na kontach osobistych czy oszczędnościowych, są całkowicie bezpieczne. Sytuacja banków działających na terenie Polski jest stabilna i na pewno nie grozi im bankructwo. Co więcej, nad bezpieczeństwem naszych pieniędzy czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gwarantuje on wypłatę środków nawet w sytuacji bankructwa określonej instytucji bankowej (do 100 tysięcy euro).

Zdeponowaliśmy w bankach ponad 600 miliardów złotych. Nie grozi im kradzież, zgubienie, utrata wskutek niespodziewanych zniszczeń przez żywioły, takie jak powódź czy pożar. Pieniądze trzymane na kontach oszczędnościowych chronione są też przed inflacją.

Jak minimalizować ryzyko?

Jeśli na koncie w banku trzymane są oszczędności o wartości większej niż 100 tysięcy euro, to warto rozdzielić je na kilka rachunków bankowych. W obliczu bankructwa instytucji bankowej nie grozi nam wtedy utrata choćby złotówki. Mało prawdopodobne jest, by jednocześnie zbankrutowały dwa lub więcej banków.

Jeśli doniesienia z rynku finansowego mówią o niezbyt dobrej kondycji banku, w którym otworzyłeś rachunek, to zawsze możesz postarać się o przeniesienie konta bankowego. To prosta procedura, która nie wymaga skomplikowanych formalności. Większość z nich za klienta załatwia zresztą nowy bank.

Dobrym rozwiązaniem jest też inwestowanie oszczędności przy wykorzystaniu różnych instrumentów inwestycyjnych. Warto podzielić nadwyżkę środków na konto oszczędnościowe, lokatę i portfel jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. W sytuacji kryzysowej nie zarobimy, ale też nie stracimy wniesionego kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *