Jak uzyskać pozwolenie na ochronę osób i mienia?

ochrona

Posiadasz własną działalność gospodarczą świadczącą usługi ochroniarskie? Chcesz powiększyć swoją ofertę poprzez ochronę osób i mienia? Podjęcia owej działalności gospodarczej w takim zakresie świadczenia między innymi usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji. Tak jest, nie można po prostu stworzyć firmę ochroniarską i oferować swoim klientom świadczenia takich usług, jeżeli nie mamy na to pozwolenia. Bo przecież wyobraźcie sobie sytuację, gdy macie zamiar wynająć ochroniarza bynajmniej do własnej ochrony, po zapoznaniu się z ofertą firmy, wszystko się zgadza aż tu nagle przychodzi pewna osoba, która nie ma na to uprawnień. Co robicie? Oczywiście, że się nie zgadzacie i udajecie się do konkurencji.

Zatem, jak zdobyć taką koncesje?

Otóż, aby zdobyć taką koncesję musimy się trochę nabiegać oraz pozałatwiać różne sprawy. Ogólnie rzecz biorąc przedsiębiorca będący osobą fizyczną ( patrz w kodeks prawny w celu znalezienia odpowiedzi), jednakże po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, może ubiegać się o wydanie koncesji, jeżeli oczywiście posiada już wcześniej licencję pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia albo też posiadać licencję pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia. Zdarza się tak, że o koncesje ubiega się przedsiębiorstwo a nie osoba fizyczna, co wtedy? Otóż taką licencję drugiego stopnia powinna przynajmniej posiadać jedna lub dwie osoby będące wspólnikiem spółki prawa handlowego lub członkiem zarządu a nawet prokurentem lub pełnomocnikiem ustanowionym przez danego przedsiębiorcę do kierowania działalnością określoną we wcześniejszej koncesji.

Gdzie można otrzymać taką koncesję?

No to chyba, najprostsza sprawa, bo taką oto licencje wydaje komendant wojewódzki Policji, oczywiście właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy przecież nie pojechalibyśmy do głównej komendy wojewódzkiej Łodzi, jeżeli jesteśmy z Warszawy, a raczej nasza działalność jest zarejestrowana w Warszawie. Koncesje na prowadzenie owej działalności gospodarczej w takim zakresie usług ochrony osób oraz mienia wydaje nie, kto inny jak właściwy minister do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii dobrego komendanta wojewódzkiego Policji. Licencja wydawana jest oczywiście łopatologicznie w drodze decyzji administracyjnej na wniosek przedsiębiorcy. Jak widzimy dużo jest załatwiania, biegania ze wszystkim. Ale na zdrowy rozsądek, ktoś, kto wyda nam taką licencje/koncesje musi być pewny, że nadajemy się do takiej pracy. Chodzi tu przecież o dobra ludzi jak o ich samych. Dlatego wypełnianie tych wszystkich formalności jest konieczne. Jeżeli już wypełnimy te wszystkie dokumenty itp. to gdzie się udać?

Gdzie złożyć wszystkie niezbędne dokumenty?

Jeżeli już wszystkie dokumenty zebraliśmy do kupy i myślimy, że to już koniec przeprawy to nic bardziej mylnego. Oczywiście, że trochę zmniejszy się bieganie po urzędach, ale zaraz zacznie nowe. Otóż wniosek wraz z wszystkimi niezbędnymi załącznikami oraz wszystkie dokumenty kierowane są do nikogo innego jak Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, o czym już wcześniej wspominałem. W toku postępowania administracyjnego, należy składać w języku polskim, naszym ojczystym, (jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba to dokumenty sporządzane w języku obcym należy przedkładać, odkładać wraz z poświadczonym tłumaczeniem dokonywanym przez nikogo innego jak tylko przysięgłego tłumacza!). Dokumenty te stanowiące załączniki do wniosku, powinny być składane (w miarę naszych możliwości) w oryginale, ponieważ urzędy zawsze wolą mieć oryginał niż kopię. Natomiast resztę, czyli kserokopie dokumentów muszą być jednakże potwierdzone urzędowo, to znaczy: przez notariusza albo radcę prawnego oraz adwokata lub instytucję, która dany dokument wydała. Można rzec, że mamy za sobą ostatni punkt zaczepienia i zmierzamy do mety. Mówiąc/pisząc do mety nie miejmy złudzeń, że już na niej jesteśmy! Musimy jeszcze teraz odczekać dany czas na postępowania a przeważnie są to dwa miesiące i ogólnie, jesteśmy w domu po męczących przeprawach.

Informacje na temat pracy w ochroniarza w Katowicach dostarczył portal www.kopalniapracy.pl

b03

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *