Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

pict-81

Konkurencja na rynku usług pogrzebowych jest bardzo duża. Poszczególne zakłady oferują różne zakresy usług i ceny, dlatego najlepiej jest porównać różne oferty, aby firma zapewniła kompleksową obsługę pochówku, zadbała o sprawy organizacyjne oraz formalności. Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

Jakich formalności dopełnia dom pogrzebowy?

Dom pogrzebowy przygotowuje ciało do pochówku i obsługuje uroczystość pogrzebową. Bliscy zmarłego znajdują się w żałobie, dlatego profesjonalna firma, która przejmie całą logistykę pochówku, jest dla nich dużym ułatwieniem. Wybór dobrego zakładu pogrzebowego pozwala zapewnić zmarłemu godny pogrzeb.

Przejęcie formalności związanych z wykupieniem miejsca na cmentarzu, organizacja uroczystości w obrządku katolickim lub świeckim, wystawieniem trumny w kaplicy (w celu ostatniego pożegnania) i przewozem karawanem jest bardzo ważne dla bliskich zmarłego, którzy często znajdują się w tym momencie w szoku.

Przedstawiciel zakładu może zająć się formalnościami, których należy dopełnić w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (często zakład pogrzebowy potrąca opłaty z zasiłku pogrzebowego, zajmując się jednocześnie formalnościami potrzebnymi do jego wypłaty).

Dobór zakładu pogrzebowego – sprawdź infrastrukturę

Dobry zakład pogrzebowy posiada infrastrukturę potrzebną do kompleksowej obsługi uroczystości. Kaplica to miejsce, gdzie następuje pożegnanie przed tradycyjnym pogrzebem. W tym miejscu bliżsi i dalsi krewni mogą czuwać przy otwartej trumnie. Zakład powinien posiadać także własną chłodnię oraz współpracować z zaufanym krematorium.

Kolejną częścią zaplecza są narzędzia i akcesoria. Dom pogrzebowy korzysta z karawanów do przewozu trumny. Podczas doboru firmy, należy zwrócić uwagę na stan i wygląd karawanów, ponieważ w dużym stopniu świadczy on o profesjonalizmie usługodawcy. Nowoczesne karawany posiadają windy do trumien i wózki pogrzebowe. Dodatkowo dobre zakłady dysponują katafalkami, podestami nagrobnymi i namiotami pogrzebowymi.

Zakres oferty – dodatki

Gdy wybiera się zakład pogrzebowy, należy sprawdzić, czy firma dysponuje dodatkami potrzebnymi do organizacji uroczystości. Chodzi tutaj o wybór i ceny trumien (ich koszt uzależniony jest od rodzaju materiału, dodatków, kształtu), dostępność klepsydr, krzyży, tabliczek aluminiowych oraz dekoracji kwiatowych (wieńce pogrzebowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>