Jak wygląda proces rejestracji spółki w Anglii?

anglia2

Anglia? Dobry wybór!

Prowadzenie firmy w Polsce do najtańszych nie należy. Wysokie koszty, zawiłe podatki oraz skomplikowane procedury rejestracyjne skutecznie zniechęcają do prowadzenia biznesu nad Wisłą. Na szczęście od jakiegoś czasu istnieje możliwość rejestracji swojej działalności poza granicami Polski. Idealnie się złożyło, że kraj w którym żyje mnóstwo naszych rodaków na emigracji (od lat liderem jest Anglia), jest także jednym z najbardziej przyjaznych miejsc do prowadzenia biznesu w Europie. Dlatego temat otwierania przez Polaków działalności na wyspach brytyjskich jest ostatnio dość często poruszany. W tym artykule spróbuje przybliżyć Ci proces rejestracji spółki właśnie w Anglii.

Rodzaje działalności w Anglii

Oprócz tak zwanej Self Employed (samozatrudnienie) czyli odpowiednika polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej mamy do wyboru trzy rodzaje spółek: LTD, LLP i PLC. Spółka LTD to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Charakteryzuje się ona tym, że odpowiedzialność wspólników ogranicza się tylko do ich wniesionego wkładu. LLP to odpowiednik spółki partnerskiej a PLC spółki akcyjnej.

Sposób rejestracji spółki.

Spółkę rejestrujemy w tak zwanym Companies House. Jest to odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego w Polsce. Zakładając, że nie do naszej działalności nie będziemy potrzebowali żadnych koncesji (alkohol, taxi) możemy od razu przystąpić do właściwej rejestracji. W Companies House wpisujemy spółkę do rejestru samodzielnie, bez pomocy pośredników. Lecz trzeba powiedzieć, że korzystanie z usług firm pośredniczących jest bardzo wygodne. Ogranicza to wszelkie formalności do minimum i jest przy tym dość tanie. W większości ofert zamkniemy się w kilkudziesięciu funtach.

Podstawowe dane rejestracyjne spółki

Pierwszym krokiem jest wybór nazwy spółki oraz sprawdzenie czy jest ona dostępna. W drugim kroku rejestracji podajemy dyrektorów spółki oraz wskazujemy jakie udziały ma każdy z nich. Musimy także podać adresy siedziby firmy oraz jej biura. Mogą to być oczywiście dwa różne adresy. Częstą praktyką jest to, że spółki jako adres biura podają lokalizacje położoną w prestiżowych centrach miast. Wymagane jest także to abyśmy wskazali osobę odpowiadającą za sprawy księgowe spółki. W Anglii nie musimy, tak jak w Polsce, zatrudniać księgowej na etacie. Możemy to zlecać zewnętrznej firmie.

Założenie konta bankowego

Kolejnym elementem na drodze do otwarcia spółki LTD w Anglii jest założenie konta bankowego. Jeśli przy rejestracji spółki korzystamy z pośrednika nie musimy właściwie nic robić. W przeciwnym wypadku musimy udać się do siedziby wybranego banku i podczas spotkania z Bank Managerem okazać dowody tożsamości dyrektorów spółki, dokumenty potwierdzające ich adres zamieszkania oraz niezbędne dokumenty rejestracji spółki. Konta bankowe są w pierwszych miesiącach działalności darmowe.

Ubezpieczenie

Jeśli chcesz handlować z innymi spółkami w Anglii koniecznie musisz zająć się tematem ubezpieczenia. Obowiązkowym ubezpieczeniem jest tak zwane Employers liability insurance. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono pracodawców w przypadku gdy któryś z pracowników ulegnie wypadkowi. Innym ważnym rodzajem ubezpieczenia jest Public liability insurance. Chroni ono spółkę przed roszczeniami wynikłymi ze szkód wyrządzonych innym osobom bądź firmom. Jeśli natomiast w naszej działalności będziemy wykorzystywać samochody powinniśmy także zorientować się w temacie ubezpieczenia VAN insurance.

Zatem do dzieła!

Podstawowe informacje zawarte w tym artykule nakreślają proces rejestracji spółki w Anglii. Ciężko w tak krótkim artykule opisać wszystkie aspekty, wymagania, opcje oraz trudności jakie możemy napotkać rejestrując naszą działalność na wyspach. Mam jednak nadzieję, że ogólny zarys tematu Cię zainteresował i zgłębisz ten temat bardziej szukając optymalnych warunków dla rozwoju Twojej firmy. Prowadzenie swojej firmy w Anglii to oszczędność czasu i pieniędzy. Jest przy tym zupełnie legalne.

Informacji na temat zakładania firmy w Anglii udzielił nam pracownik serwisu financialrepublic.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *