Jakie umowy dla osób niepełnosprawnych? O zmianach w kodeksie rozmawiamy z prawnikiem Joanną Kuc

o-disability-work-facebook

Osobom niepełnosprawnym nie jest łatwo odnaleźć się na rynku pracy. Problemy ze zdrowiem niosą pewne ograniczenia, które powodują, że osoby niepełnosprawne nierzadko mają problemy ze znalezieniem pracy. Jak grupę zawodową, jaką są osoby niepełnosprawne traktuje kodeks pracy? Najważniejsze informacje przedstawimy poniżej. Porozmawiamy o tym z prawnikiem, Joanną Kuc.

Jak wygląda współpraca z osobą niepełnosprawną?

Joanna Kuc: Najważniejszą informacją jest ta, że Kodeks Pracy nie wyodrębnia osobnych przepisów regulujących pracę osób niepełnosprawnych. Wszelkie różnice we współpracy wynikają jedynie z uprawnień przyznanych tej właśnie grupie zawodowej. Podjęcie współpracy z osobą niepełnosprawną budzi wiele wątpliwości od strony formalnej, a bierze się to głównie z niefortunnego nazewnictwa. Ustawa dotycząca osób niepełnosprawnych w taki sposób definiuje tą grupę zawodową, w wyniku czego jedynym miejscem pracy osób z niepełnosprawnością może być zakład pracy chronionej. Okazuje się jednak, że rynek pracy jest dla niepełnosprawnych dużo bardziej otwarty, a jedynym ograniczeniem może być negatywna opinia lekarza medycyny pracy.

Jaka umowa dla osób niepełnosprawnych?

Joanna Kuc: Idąc tokiem myśli z poprzedniego pytania można dojść do wniosku, że osoba niepełnosprawna może podjąć pracę w oparciu o każdy rodzaj umowy, począwszy od umowy o pracę, poprzez wszelkie inne rodzaje umów regulowane przez kodeks pracy, a także wszelkiego rodzaju umowy cywilnoprawne. Tak naprawdę jedyną kwestią ograniczającą podjęcie pracy przez osobę niepełnosprawną jest jej stan zdrowia i samopoczucia oraz właściwa opinia lekarza medycyny pracy. Niezależnie od rodzaju umowy, każdy jej wariant powinien posiadać niezbędne kwestie określające takie informacje, jak rodzaj wykonywanej pracy, jej czas i miejsce wykonywania, pracę w godzinach nocnych itp.

Jak wygląda obecnie praca dla osób niepełnosprawnych?

Joanna Kuc: Choć kodeks pracy zasadniczo nie ogranicza obecności na rynku pracy osób niepełnosprawnych, to jednak ta grupa zawodowa niestety trafia na wiele trudności w znalezieniu pracy zgodnej ze swoim stanem zdrowia. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, między innymi ograniczoną liczbą stanowisk czy rodzaju prac, jakie osoby niepełnosprawne mogą wykonywać, nazewnictwem lekarskim, które nieco odstrasza przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych czy wreszcie wiele stereotypów, które na szczęście powoli, ale systematycznie znikają. Choć przy zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej nie wstrzymują nas żadne zakazy, to osoby niepełnosprawne, często szukające zatrudnienia napotykają na wiele problemów spowodowanych swoją niepełnosprawnością. Warto jednak wykorzystać potencjał osób niepełnosprawnych, które umiejętnościami nie odbiegają od osób sprawnych i dać im stabilne zatrudnienie. W tej materii można zastosować podobny rodzaj zatrudnienia, jak w przypadku zdrowych osób. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych warto odnieść się do takich dokumentów, jak kodeks pracy oraz ustawa o rehabilitacji, która jeszcze dokładniej określa wszystkie działania osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Wywiad opublikowano dzięki uprzejmości Kancelarii Prawniczej www.pierog.pl

1 komentarz

  1. wskp.pl pisze:

    Szukasz dobrego prawnika od spraw rodzinnych? Warto dobrze rozejrzeć się na rynku usług prawniczych. Obecnie w każdym mieście sporo jest kancelarii adwokackich, jednak nie wszystkie mają duże doświadczenie czy odpowiednie specjalizacje. W poszukiwaniu kogoś do sprawy w sądzie rodzinnym warto wybrać adwokata, który właśnie w tej dziedzinie prawa się specjalizuje i może pochwalić się wieloma skutecznie poprowadzonymi sprawami oraz pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *