Kto może otworzyć kantor wymiany walut?

sell-currency-vault-530x190

Już od jakiegoś czasu nosisz się z zamysłem, by otworzyć internetowy kantor. Nie jesteś jednak pewien, czy każdy może go otworzyć. Przeczytaj zatem poniższe informacje w których postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.

Podstawowe warunki, jakie musisz spełnić

– rejestracja uczestnika, czyli musisz wypełnić odpowiedni formularz rejestracyjny,
– musisz posiadać zaświadczenie o niekaralności,
– musisz uzyskać zgodę Ministra Finansów i zostać wpisany do Rejestru Działalności Kantorowej,
– musisz posiadać niezbędne kwalifikacje: ukończony kurs z zakresu prowadzenia działalności kantorowej, potwierdzony certyfikatem lub mieć przynajmniej roczny staż pracy w banku na stanowisku związanym z obsługą transakcji walutowych,
– musisz podpisać oświadczenie, iż posiadasz niezbędną znajomość przepisów ustawy, która reguluje działalność kantorową,
– swoją działalność kantorową musisz zgłosić w ciągu 7 dni od jej uruchomienia do NBP

Czy jest coś jeszcze co musisz zrobić?

Z pewnością musisz mieć odpowiedni i dość spory kapitał na start. Powinieneś zastosować szyfrowanie połączeń (typ SSL), gdyż takie polaczenie zapewni bezpieczeństwo Twoim klientom. Ponadto platforma Twojego kantoru musi być zintegrowana z NBP, co umożliwi Ci bieżące aktualizowanie kursu walut, np. kurs euro w kantorach internetowych a także każdej innej waluty powinien być wciąż aktualny. Warto jest także zintegrować swój system z jakimś serwisem sms, dzięki czemu klienci będą mogli otrzymywać niezbędne informacje z Twojej platformy (kursy walut w kantorach internetowych możesz też sprawdzić na porównywarkach takich jak na przykład kantorlista.pl). Pamiętaj, że co kwartał musisz sporządzać sprawozdania z prowadzenia swojej działalności, które następnie przekażesz do NBP.

kantorlistapl-jak-korzystac

Każdego miesiąca lub również co kwartał do NBP przedstawiasz także informację odnośnie posiadanych aktywów. Każdą operację, która wpływa na wysokość wartości dewizowych, czy też złotówek musisz ściśle ewidencjonować w tzw. ewidencji sprzedaży i nabycia walut obcych. Zaświadczenie o niekaralności przedstawiasz każdego roku!

Jak sam widzisz, i Ty możesz prowadzić kantor internetowy. Oczywiście wszystkie te wymogi, o których przeczytałeś powyżej powinny być przez Ciebie spełnione.

Interesują Cię aktualne kursy walut w bankach bankach komercyjnych? Teraz dzięki stronie Spred.pl możesz porównać je z kursami e-kantorów.

spredpl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *