Lokaty bankowe – od czego zależy wysokość odsetek?

Young woman putting coin in piggy bank

Kwota odsetek, jaką uzyskasz z lokaty bankowej nie zależy tylko i wyłącznie od jej oprocentowania nominalnego. Wpływa na nią kilka innych czynników, o których musisz wiedzieć, podejmując decyzję odnośnie tego, którą z lokat wybrać i szacując potencjalne zyski z tego tytułu.

Zwróć uwagę na oprocentowanie lokat oferowanych przez banki. Rodzaj oprocentowania decyduje o tym, czy będziesz w stanie dokładnie oszacować wysokość odsetek, które otrzymasz po rozwiązaniu lokaty w terminie. Jeśli lokata ma stałe oprocentowanie – stopa procentowa nie zmieni się, jeśli oprocentowanie jest zmienne – stopa procentowa może wzrosnąć lub zmaleć w czasie trwania lokaty.

Czas trwania lokaty

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o opłacalności lokat jest czas ich trwania. Z zasady lokaty długoterminowe charakteryzują się oprocentowaniem nieco wyższym od lokat krótkoterminowych. Dzieje się tak dlatego, że zakładając lokaty długoterminowe użyczasz bankom pieniędzy na dłuższy czas, co z kolei pozwala wygenerować bankom nieco większe zyski, a tobie gwarantuje wyższe wynagrodzenie z tytułu „wypożyczenia” bankowi pieniędzy na tak długi okres.

Kwota lokaty

Tu też pojawia się prosta zależność – banki są skłonne wynagradzać lepiej tych klientów, którzy deponują u nich więcej pieniędzy. Część lokat terminowych można zresztą zakładać jedynie wtedy, gdy dysponujemy odpowiednią sumą pieniędzy (minimalne kwoty lokat). Dzięki wprowadzeniu takich obostrzeń banki zapewniają sobie dostęp do większej ilości środków pieniężnych, którymi mogą obracać i od których zależą również ich zarobki.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Ma znaczenie o tyle, że dzięki częstym kapitalizacjom, twój kapitał, od którego naliczane są odsetki, stale się powiększa. Im częściej bank kapitalizuje odsetki, tym więcej zarabiasz – nie tylko na kapitale, ale i odsetkach. Częsta kapitalizacja oznacza również, że zrywając lokatę przed terminem stracisz mniej, bo bank nie zabierze ci odsetek, które już zostały skapitalizowane.

Podatek Belki

Na koniec musisz też pamiętać o tym, że niezależnie od tego, ile odsetek od lokaty uzyskasz, z chwilą zakończenia lokaty (wypłaty pieniędzy) bank pomniejszy odsetki o kwotę podatku od dochodów finansowych, nazywanego potocznie podatkiem Belki. Ta kwota pomniejszy wyłącznie zarobione odsetki, kapitał pozostanie nienaruszony.

Wiesz już czym kierować się przy wyborze lokat i ocenie ich opłacalności – jeśli chcesz sobie wybór ułatwić przejdź do rankingu lokat na oszczednoscionline.pl i wybierz lokatę najlepszą dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *