Lokaty progresywne, tradycyjne, bezkarne – wszystko o czym właściciel biznesu wiedzieć powinien

taschenrechner

Lokaty bankowe to bardzo wdzięczny temat dla każdego rozsądnego właściciela biznesu. Niemniej jednak wraz z rozwojem rynku pojawiło się coraz więcej różnorodności także ii w tym temacie. Lokaty są tak różnorodne, że właściwie każdy przedsiębiorca jest w stanie z łatwością znaleźć tą która idealnie odpowiada jego preferencjom i pasuje do jego oczekiwań. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy bliżej zarysować cztery najpopularniejsze i najbardziej rozchwytywane rodzaje lokat. A mianowicie są to:

→ lokaty progresywne
→ lokaty tradycyjne
→ lokaty bezkarne

Lokaty progresywne, czyli co każdy właściciel biznesu wiedzieć o nich powinien

Mówiąc najogólniej z lokatami progresywnymi mamy do czynienia wtedy gdy oprocentowanie wzrasta w kolejnych okresach umownych danej lokaty. Jest to zatem swojego rodzaju depozyt terminowy. Jeśli mówiąc ściślej – spójrzmy na przykład, jeżeli oprocentowanie w czasie trwania pierwszego miesiąca jest na wysokości 2% to gdy nadejdzie miesiąc dwunasty wzrośnie ono w skali roku aż do 5%. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli chodzi o średnie roczne oprocentowanie w depozycie takiego typu to często odbiega ono od tego przedstawianego w sposób tak bardzo atrakcyjne jeśli chodzi o ostatni miesiąc lokowania środków.

Co zatem jest największą zaletą lokat tego typu?

Niewątpliwie wielką korzyścią związaną z wybraniem właśnie lokaty progresywnej jest fakt, że umowę można zerwać nie martwiąc się o odsetki, bowiem te są naliczane za pełne miesiące utrzymywania kapitału.

Lokaty tradycyjne, czyli co każdy właściciel biznesu wiedzieć o nich powinien

Można też nazywać je lokatami standardowymi bądź terminowymi. Na pewno jednak lokaty tradycyjne jak sama nazwa wskazuje są standardem i tradycją, jeśli chodzi o ofertę bankowych produktów oszczędnościowych. Najprościej mówiąc przybiera ona niejako formę pewnej umowy z bankiem. Opiera się ona o podstawę, jaką jest powierzenie przez klienta środków pieniężnych na ustalony okres w banku. W zamian za to po uprzednim ustaleniu wysokości oprocentowania lokaty klient ten otrzymuje wcześniej określony zysk. Jest to lokata terminowa dlatego, że musi ona być zakładana na konkretny termin, a po jego upływie bank wypłaca klientowi ulokowaną w banku kwotę – rzecz jasna z odpowiednimi odsetkami.

Jeśli chodzi o więcej szczegółów w odniesieniu do oprocentowania na tej lokacie to może być ono stałe bądź zmienne. Jeśli natomiast zajdzie konieczność zerwanie lokaty terminowej zanim jeszcze nadejdzie na to umowny czas to bank nie będzie wypłacał naliczonych odsetek z tytułu zdeponowania środków, a jedynie wypłaca wpłacony wcześniej przez klienta kapitał.

Lokaty bezkarne, czyli co każdy właściciel biznesu wiedzieć o nich powinien

Lokaty bezkarne są reklamowane przez banki, jako te oferujące solidne oprocentowanie przy równoczesnym bezkarnym wypłacaniu środków – w razie potrzeby. Jest to dlatego komfortowe, ponieważ klient mimo dowolnego momentu ich wypłacania nie musi się martwić, że utarci już naliczone odsetki.

W artykule wykorzystano materiały pochodzące ze strony http://procredito.pl/konta-bankowe/konto-bankowe-przez-internet

2 komentarze

  1. Aka007 pisze:

    Jeżeli chodzi o inwestowanie to musisz być na bieżąco bo teraz zmiany na rynkach postępują szybko. Tutaj masz np. przydatną stronę, jeżeli chodzi o lokaty. Wszystko co robisz z własnymi pieniędzmi musisz mieć doświadczenie i informacje z pierwszej ręki.

  2. Waldek pisze:

    Najważniejsze to wiedzieć, ile się zarobi, czyli jakie są procenty od zainwestowanych pieniędzy. Co mi z tego, że zainwestuję, jak dostanę minimalny, roczny zysk? Tego raczej nikt by nie chciał. Dlatego zanim się zainwestuje, trzeba sprawdzić “ile dają”, czyli – ile taka lokata ma procentów – bo to one przedkładają się na jakiś zysk. Można to sprawdzić tutaj: aktualne oprocentowanie lokat. Warto się z tym zapoznać, ponieważ brak takiej wiedzy może “dużo kosztować”. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *