Najdroższe monety świata

gold-coin-2269849_1280

Zbieranie monet kolekcjonerskich to już od dawna dużo więcej, niż zwykłe hobby. Monety okolicznościowe to również świetna inwestycja finansowa. Okazuje się bowiem, iż ich wartość w znaczącej ilości przypadków rośnie wraz z czasem upływającym od ich zakupu. Podczas gdy większość monet kolekcjonerskich zazwyczaj sprzedawana jest może i ze znaczącym, ale jednak dość ograniczonym zyskiem, to są na świecie i monety okolicznościowe warte fortunę.

Najdroższe monety kolekcjonerskie świata

Najdroższą monetą okolicznościową jest niezmiennie od lat złota dwudziesto-dolarówka  roku 1933, która sprzedana została na aukcji za sumę 7 590 000 000 dolarów amerykańskich. Jej nazwa to „Podwójny orzeł”, moneta charakteryzuje się ciekawą historią – stąd jej aż tak wysoka cena. Została sprzedana w lipcu 2002 roku. Nakład tej monety w roku wydania sięgał 445 tysięcy sztuk, zostały one jednak zniszczone zgodnie z decyzją ówczesnego prezydenta USA, Roosevelta. Ocalało jedynie dziesięć monet, które zostały ukradzione przez księgowego.

Pierwszy raz za cenę ponad miliona dolarów monetę sprzedano w roku 1996. Stało się to dzięki pięciocentówce z roku 1913 roku, za którą zapłacono na aukcji prawie półtorej miliona dolarów.
Również srebrne monety mogą okazać się wyjątkowo drogie. Przykładem może być sprzedana za sumę 4 140 000 000 dolarów srebrna moneta dolarowa z roku 1803.

Monety kolekcjonerskie najdrożej sprzedają się w Stanach Zjednoczonych. Tam rynek jest także pełen bogatych kolekcjonerów, którzy na swoje monety okolicznościowe potrafią wydać nie lada sumy, często liczone w setkach tysięcy dolarów.

Polskie monety okolicznościowe

Wśród polskich monet kolekcjonerskich trudno szukać okazów o choćby zbliżonej wartości do tych najdroższych monet na świecie. Chociaż jest jedna moneta, która wyróżnia się nieco w tłumie. Jest to złota moneta Zygmunta III Wazy z 1621 roku. Została sprzedana niemiecku kolekcjonerowi za wartość 1 380 000 000 dolarów, co jest z pewnością bardzo dobrym wynikiem. W planach było ściągnięcie tej cennej i historycznej monety jako eksponat do Zamku Królewskiego w Warszawie. Niestety nie znaleziono sponsora na to kosztowne przedsięwzięcie.

Obojętnie czy srebrne monety, złote czy wykonane z jeszcze innego kruszcu – wszystkie mogą okazać się niegdyś bardzo cenne. Jak zatem widać, numizmatyka okazać może się bardzo lukratywnym zajęciem. Warto się zatem zainteresować monetami kolekcjonerskimi – nawet jeśli nie chcemy ze zbierania monet okolicznościowych uczynić swojego głównego hobby.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną Coinart.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>