Neutralność psychologa – czyli tajniki pracy terapeuty

shutterstock_125061815

Każdy z nas pełni w życiu różne role społeczne, kieruje się właściwym sobie systemem wartości. Światopogląd i moralność determinują nasz sposób funkcjonowania, zazwyczaj nie tylko w życiu osobistym, ale w pewnym stopniu również zawodowym. Jak zatem wygląda respektowanie ważnej cechy relacji terapeutycznej, jaką jest neutralność pomagającego?

Dwa nieznane światopoglądy

Zarówno terapeuta, jak i klient posiadają swoje poglądy, na ogół na początku leczenia wzajemnie nieznane. Światopogląd terapeuty, jak i jego zasady moralne w większości takimi nieznanymi pozostają dla klienta w ciągu terapii. Zdarza się jednak, że część klientów próbuje je poznać, fantazjuje o nich lub sprawdza je w różny sposób. We współczesnym świecie zadanie to jest ułatwione ze względu na dużą popularność portali społecznościowych, na których spora część psychoterapeutów posiada swoje prywatne profile. Umożliwia to klientom uzyskanie pewnych informacji o terapeucie, na przykład poznanie jego statusu cywilnego czy zweryfikowanie kwestii posiadania przez niego dzieci. Pragnienie lepszego poznania psychoterapeuty odczuwane przez klienta jest rzeczą naturalną – w końcu jest to osoba, której klient powierza często swoje najbardziej intymne problemy. Pragnienie to może być zresztą wzmagane przez nierówność relacji między pomagającym i wspomaganym, bowiem światopogląd i zasady moralne klienta w części przynajmniej odkrywają się przed psychoterapeutą.

Odsłonięcie terapeuty

Zdania na temat odsłonięcia się pomagającego przed klientem są podzielone. Część badaczy zwraca uwagę na ryzyko dużej szkodliwości odsłonięcia się psychoterapeuty, część natomiast wskazuje na użyteczność takiego działania. Jedno jest jednak pewne –  nie jest możliwe, by wydarzenia mające miejsce w życiu psychoterapeuty nie miały wpływu na jakoś relacji terapeutycznej. Podobnie jak klient, pomagający mierzy się z różnymi wyzwaniami życia codziennego i doświadcza osobistych problemów. Jeżeli wpływ tych wydarzeń jest widoczny dla obu stron, warto się do nich na pewnym etapie trwania terapii odnieść.

Neutralność a podejście teoretyczne

Kwestia neutralności jest traktowana w sposób odmienny w różnych podejściach teoretycznych i to właśnie od orientacji teoretycznej w jakiej pracuje psychoterapeuta zależy jego podejście do sprawy. Należy jednak podkreślić, że rolapsychoterapeuty, niezależnie od reprezentowanego nurtu, nie polega na ocenie działań klienta, ale na towarzyszeniu mu w drodze do zmiany. Dlatego też niezależnie jednak od tego, w jakiej orientacji teoretycznej pracuje pomagający, klient nie powinien obawiać się, że nie zostanie przez terapeutę zaakceptowany czy zrozumiany.

Źródło : self-psychologia.pl

1 komentarz

  1. Jasiek1009 pisze:

    Miałem swego czasu wizyty w http://www.psychoterapia-psychodynamiczna.warszawa.pl i powiem Wam, że mi osobiście to bardzo pomaga. Raz, dwa razy na rok wybieram się na szczerą rozmowę z Panią psycholog. To oczyszcza i daje siły na kolejne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *