Podstawy ergonomii w biurze – o jej najważniejszych zaletach rozmawiamy z prof. Justyną Nycz

Ergonomics_011-e1362078502542

Redaktor
Co to jest ergonomia? Jakie są jej podstawy? Po co w ogóle ktoś wymyślił takie pojęcie, a jeśli już wymyślił, to czemu ma ono służyć? Dziś o ergonomii rozmawiamy z panią profesor Justyną Nycz. Dzień dobry pani profesor.

Prof. Justyna Nycz
Dzień dobry panie redaktorze

Redaktor
Więc jak to jest pani profesor z ta ergonomią? Komu to potrzebne?

Prof. Justyna Nycz
Ergonomia – tak w skrócie –jest to dostosowanie pracy, do możliwości psychofizycznych człowieka.

Redaktor
Czyli…?

Prof. Justyna Nycz
Czyli, panie redaktorze, jeśli np. pracują w naszym biurze osoby niepełnosprawne (tudzież jeżdżące na wózkach inwalidzkich), powinniśmy tak urządzić biuro, aby tacy urzędnicy mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy innymi biurkami.

Redaktor
Tak w skrócie..?

Prof. Justyna Nycz
No właśnie – to tak w skrócie. Natomiast gdyby chcieć rozwinąć ten wątek, można jeszcze dodać, że ludzie pracujący na etatach posiadają różne możliwości psychofizyczne i chcąc ich zatrudniać, należy zapoznać się z tymi możliwościami i ewentualnie w tym kierunku coś przedsięwziąć. Ergonomia w biurze to bardzo ważna rzecz. Nie można stawiać biurek „gdzie popadnie”. Ludzie tylko obijaliby się o nie, a sama praca schodziłaby na plan dalszy.

Redaktor
Jakie więc meble ustawić w biurze, aby i pracownicy byli zadowoleni, było więcej miejsca, oraz – co najważniejsze – nie wydamy na takie „ekscesy” zbyt dużo pieniędzy?

Prof. Justyna Nycz
Widzi pan, umeblowanie biura nie jest żadnym – jak pan to ujął – „ekscesem”. W takim biurze pracują ludzie i to często po kilkanaście godzin na dobę. Pomijam oczywiście biura państwowe, ale przecież, nie tylko takie są obecnie na rynku aktywne. W prywatnych biurach, czy kancelariach ludzie pracują znacznie dłużej, niż np. w Urzędzie Miejskim, czy ZUS-ie. Dlatego pracodawcy powinni szczególnie przyglądnąć się możliwościom swoich pracowników i starać się stworzyć im takie warunki, aby mogli spokojnie i bez stresu pracować cały – przeznaczony im – czas.

Redaktor
Co zatem pani profesor poleca? Jakie to mają być meble?

Prof. Justyna Nycz
Nie jest dużym problemem „rozejrzenie się” np. po internecie i sprawdzenie, jakie obecnie panują trendy w meblowaniu biur. Nie musimy nawet zbytnio wysilać się w wymyślaniu pomysłów na zagospodarowanie biurowej przestrzeni. Od tego są aranżatorzy wnętrz. Ergonomia biurowych wnętrz ma swoje zasady i niejako przez nie wymusza pewne trendy, które przecież są jak najbardziej sprawdzone w innych biurach i z powodzeniem stosowane. Jeśli jest to biuro księgowe, możliwe, że wystarczą same szafy i biurka. Ale gdyby to było biuro np. samego szefa, wtedy nie zaszkodzi wstawić w nim np. pięknej sofy. Jak wiadomo, szefowie firm często nocują w swoich biurach, więc taki mebel byłby im odpowiednio przydatny. Zresztą – wszystko zależy od tego, co to ma być za biuro, jacy ludzie mają tam pracować, oraz na ile stać właściciela firmy.

Redaktor
Czyli: „Każdemu, co mu się należy”?

Prof. Justyna Nycz
Oczywiście.

Redaktor
Bardzo dziękuję za rozmowę.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą lanomeble.pl – sprawdź ofertę na Lanomeble.pl – łóżka piętrowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *