Polskie hity eksportowe

MTA4MHg0NjMhY3JvcHw,jablka

Polska eksportuje wiele dóbr z rozmaitych sfer gospodarki. Jeśli chodzi o niektóre towary, nasz kraj jest nawet liderem na rynku europejskim i światowym. Dużą część polskiego handlu zagranicznego stanowią produkty żywnościowe. Jesteśmy na przykład jednym z głównych dostawców owoców i warzyw do krajów europejskich. Warto zatem wiedzieć, które rodzime produkty żywnościowe cieszą się największym zainteresowaniem obcokrajowców.

Jabłka

Pierwsze, co przychodzi na myśli, kiedy mowa o polskim eksporcie to jabłka. Polska nie ma sobie równych jeśli chodzi o produkcję i eksport tych owoców, a także przetworów z nich wykonanych. Mniej więcej połowa jabłek trafia rokrocznie na eksport. Dawniej głównym odbiorcą tego produktu żywnościowego była Rosja. Nawet 70 procent polskich jabłek przeznaczonych na rynki zagraniczne trafiało właśnie do Rosji. Po wprowadzeniu embarga sytuacja się zmieniła. Okazało się jednak, że Polska nie ucierpiała na tym znacząco. Rosja bowiem zamiast świeżych jabłek kupiła od polskich producentów o sto procent więcej koncentratu z tych owoców. Poza tym zwiększyła się sprzedaż świeżych jabłek do innych krajów, które z kolei zaczęły sprzedawać je Rosji. W 2015 roku eksport do innych miejsc wzrósł o 47 procent w stosunku do roku poprzedniego. Wśród tych importerów były między innymi Białoruś i Serbia.

Mięso

Polska jest jednym z liderów eksportu żywca, mięsa drobiowego, a także przetworów. Udział kraju w eksporcie Unii Europejskiej wynosił w 2014 roku 11 procent, a w 2015 wzrósł o 20 procent. Drób importują najchętniej kraje unijne, które kupują od Polski około 80 procent drobiu przeznaczonego na eksport. Z krajów trzecich największe zainteresowanie polskim mięsem wykazały Hongkong, Benin oraz Chiny. Z kraju nad Wisłą często importuje się także wołowinę

Grzyby

Na uwagę zasługuje na pewno fakt, że Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport pieczarek. Poza tym w naszym kraju produkuje się ich najwięcej w Europie. Jedna trzecia, czyli 33 procent spożywanych na kontynencie grzybów pochodzi z Polski. Jeśli natomiast chodzi o ilość polskich pieczarek w ogólnej liczbie całego światowego importu tych grzybów, to również możemy być dumni. 35 procent importowanych na świecie pieczarek jest pochodzenia polskiego. Coraz więcej Europejczyków chętnie dodaje ten gatunek grzybów do swojej diety. Stanowią one bogate źródło wartości odżywczych. Najwięcej grzybów Polska eksportuje do Niemiec, Anglii czy Rosji. Możemy poszczyć się także wysoką pozycją w gronie eksporterów grzybów leśnych.

źródło: http://sklep.fungopol.pl

Jaja

Polska jest na ósmym miejscu, jeśli chodzi o producentów jaj w Europie. Możemy pochwalić się produkcją około dziewięciu miliardów tego produktu rocznie. Z tego eksportowanych jest 43 procent, co powoduje, że należy postrzegać kraj jako lidera pod względem eksportu. Więcej eksportują bowiem jedynie: Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy. Dokąd najczęściej wysyłane są polskie jajka i przetwory z nich wykonane? Najwięksi importerzy to: Niemcy, Czechy, Holandia oraz Włochy. Spora ilość jaj przeznaczonych do przemysłu trafia natomiast na rynek afrykański, na Bliski Wschód oraz również do Europy.

1 komentarz

  1. Redlin pisze:

    Myślę, że naszym hitem eksportowym są także sportowcy. Ostatnio zdobywamy medale w konkurencjach, w których nigdy nie byliśmy nawet w pierwszej 10-tce Nawet piłkarze zaczęli grać:) Mnie również interesuje liceum sportowe w moim mieście. Chciałbym skupić się na piłce nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *