Pomocnik na budowie – jaki zakres wiedzy powinien posiadać?

07-Building-Process

Praca na budowie nie wydaje się trudna i wymagająca wielkiego doświadczenia, w rzeczywistości jednak zarówno majster, jak i pomocnik na budowie musza mieć sporo wiedzy i przede wszystkim doświadczenia, aby wszystkie prace budowlane były wykonane na wysokim poziomie. Od jakości ich pracy zależy bowiem jakość, stabilność i wytrzymałość zrealizowanego obiektu.

Wiele razy można usłyszeć o przypadkach obiektów, które w krótkim czasie po oddaniu do użytku stały się problemowe, pojawiły się usterki oraz wychodziły na jaw różnego rodzaju niedociągnięcia. Powodem tego typu problemów są zwykle albo oszczędzanie na materiałach, albo korzystanie z usług kiepskich fachowców, którzy oferują niską cenę usług, a co za tym idzie – także niską jakość wykonanych prac. Zdarzają się również usterki związane z kiepskim projektem, ale można je uznać za jedynie niewielki procent wśród wszystkich budowlanych usterek.

Spore kwalifikacje od kierownika budowy do pomocnika

Osoby, które pracują na budowie, musza doskonale znać się na swojej pracy. Dotyczy to wszystkich pracowników, zaczynając od kierownika budowy, a kończąc na pomocniku na budowie. Ten ostatni nie musi mieć wysokiego wykształcenia czy wielu lat praktyki, nie oznacza to jednak, że może być kompletnym laikiem, który do tej branży trafił przypadkiem. Pomocnik na budowie wykonuje wiele prac, które mają bezpośrednie przełożenie na jakość i trwałość budynku, który jest właśnie realizowany. Pomocnik powinien znać się przede wszystkim na podstawach budownictwa, materiałach budowlanych oraz różnego rodzaju pracach. Dobrze by było, aby była to osoba, która skończyła szkołę zawodową na kierunku budowlanym lub jest w trakcie nauki tego zawodu. Pomocnik musi wiedzieć, co to jest cegła ręcznie formowana, znać rodzaje materiałów budowlanych, wiedzieć, jakie mogą powstać zagrożenia związane z niedokładnym wykonaniem różnego rodzaju prac.

Nie warto zatrudniać przypadkowych osób

Firmy budowlane, które poszukują pomocników na budowę, bardzo często nie kierują się doświadczeniem czy umiejętnościami potencjalnych pracowników. Interesuje ich jedynie dyspozycyjność oraz chęć pracy za niskie stawki. Tymczasem pomocnik budowlany również powinien być solidnie wynagradzany, aby nie zmieniał firmy z jednej na drugą oraz by po prostu przykładał się do powierzonych mu obowiązków. Osoby, które mają słabo płatną prace, najczęściej nie wykonują swoich obowiązków należycie i nie są do końca lojalni wobec swojego pracodawcy. Często też zmieniają pracę, nawet kilka razy w ciągu roku. Tymczasem doświadczeni pracownicy, którzy długo są związani z jedną firmą, są o wiele lepszą kadrą pracowniczą niż osoby przypadkowe, które szukają jakiejkolwiek pracy, bez względu na jej rodzaj czy zakres obowiązków. Firmy budowlane, którym zależy na jakości usług, dotrzymaniu terminów oraz bezpieczeństwie wykonanych obiektów, powinny więc zatrudniać wyłącznie doświadczonych pracowników, także na takie z pozoru łatwe stanowisko, jakim jest pomocnik budowlany.

Naprawa iPhone oczami wrocławskiego Serwisu Apple

2 komentarze

  1. Tak to wygląda w teorii, a w praktyce trzeba patrzeć pracodawcy na ręce bo on też musi o Ciebie zadbać. W mojej poprzedniej robocie nawet o ciuchy robocze ciężko było się doprosić, a stare to już podarte nawet miałem. Teraz zmieniałem firme i od razu dostałem co trzeba i to nie byle jakie bo widać, że jakośc dobra i posłuży na długo. Z tego co wiem zamawiają z fastpol invest. Tak lubie te moje buty na budowie, że chyba se na co dzień takie kupie

  2. Szczur pisze:

    Dobry pomocnik to taki który sam się dokształca. Czyta blogi budowlane czy też ogląda ciekawe kanały na YT. Samokształcenie często wpływa na przypływ ciekawych pomysłów, które przydają się w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *