Pomysł na karierę: zawodowy żołnierz

Polish-Army-Flickr

Jasna ścieżka kariery, pewna praca, a do tego służba ojczyźnie – to jedne z przyczyn, dla których ludzie wiążą swoje kariery z wojskiem. Dlaczego może być to dobry pomysł, na co można liczyć i ile możemy zarobić w mundurze?

Co potrzeba, by zostać żołnierzem?

Dobrze mieć oczywiście pewną wiedzę na temat wojskowości i wiedzieć jakie najlepsze wiatrówki karabinki bez zezwolenia można dostać na rynku. Jednak bardzo specjalistyczna wiedza nie jest wymagana. Jeśli chcemy być szeregowcami, nie potrzebujemy też dobrego wykształcenia – wystarczy mieć skonczone gimnazjum. Musimy być natomiast sprawni fizycznie – każdy kandydat musi zdać specjalny egzamin, na który składa się między innymi marszobieg na 3000 metrów lub pływanie ciągłe przez 12 minut.

Potrzebna będzie też odpowiednia kategoria wojskowa. A jak wygląda proces rekrutacji? Też nie jest specjalnie skomplikowany. Wystarczy udać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień i spytać o wolne stanowiska. Oczywiście wymagania – na przykład odnośnie – rosną, jeśli marzy nam się stanowisko podoficera czy oficera. W przypadku tego ostatniego korpusu najlepiej mieć ukończoną specjalistyczną szkołę wojskową.

Ile można zarobić w wojsku?

Zarobki żołnierzy stale rosną w Polsce od wielu lat. I tak na przykład szeregowy zarabia 2 900 złotych brutto, ale już sierżant – 3,5 tysiąca. Na znacznie lepsze zarobki mogą liczyć oficerowie. Podporucznik może liczyć na wynagrodzenie o wysokości 4 310 zł, major – minimum 5 tysięcy, a pułkownik – nawet ponad 8. Najwięcej zarabiają oczywiście generałowie – do 15 tysięcy złotych brutto. Prawdziwe wynagrodzenie jest często znacznie wyższe, bo można liczyć na wiele różnych dodatków. Najwyższe są oczywiście te, które otrzymują żołnierze na misjach, ale dodatki dostają też nurkowie, załogi statków, które wychodzą na może, spadochroniarze czy operatorzy z sił specjalnych. Żołnierze mają też znacznie lepsze warunki emerytalne niż większość pracowników cywilnych.

Minusy kariery żołnierza

Wielu idzie do wojska przez swoją pasję, inni liczą na ciekawe przygody, a jeszcze inni – z poczucia misji oraz patriotyzmu. Ale zawód ten ma oczywiście też wiele minusów. To naturalnie często niebezpieczna profesja, a wypadki zdarzają się nie tylko na wojnach czy misjach, ale też podczas zwykłych ćwiczeń na poligonach. W wojsku też nikt do końca nie jest kowalem swojego losu – wykonuje się po prostu rozkazy, a przez to człowiek z dnia na dzień może zostać wysłany do innej jednostki na drugi koniec kraju lub na zagraniczną misję.

Człowiek się uczy też w wojsku dość specyficznych rzeczy, przez co żołnierze, którzy idą do cywila mają często trudności w adaptacji. Bycie w mundurze też w dość naturalny sposób ogranicza czas dla rodziny, przyjaciół czy też na własne zainteresowania. Czy więc kariera zawodowego żołnierze to dobry pomysł? Na pewno daje to poczucie stabilności, przyzwoite zarobki oraz dobre warunki emerytalne. Z drugiej strony wymaga bardzo dużych poświęceń. Coraz więcej młodych osób decyduje się jednak na wstąpienie do armii i karierę w mundurze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *