Rejestracja czasu pracy

Rejestracja czasu pracy i kontrola dostępu stały się częstym rozwiązaniem wdrażanym w firmach. Systemy te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz umożliwienie efektywnego zarządzania pracownikami. Ważnym elementem każdego z tych systemów jest czytnik oraz sposób w jaki będzie on identyfikował pracownika. Pomimo tego, że system ewidencji czasu pracy i kontroli dostępu nierzadko są integrowane ze sobą, skupmy się na razie na systemach RCP, gdyż w dużo większym stopniu usprawniają zarządzanie firmą.

Na rynku obecnie istnieje bardzo dużo czytników czasu pracy dających wiele ciekawych możliwości rozpoznawania pracowników, spełniając tym samym oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Firmy oferujące systemy kontroli czasu pracy, prześcigają się w proponowaniu coraz to bardziej zaawansowanych sposobów weryfikacji użytkowników. Do najbardziej popularnych zegarów czasu pracy można zakwalifikować czytniki kart zbliżeniowych oraz czytniki biometryczne. Urządzeniami, które dają najpewniejszy stopień weryfikacji, są te, które wykorzystują sensory skanujące układ żył palca czy też układ naczyń krwionośnych.

W tego typu urządzeniach zaawansowany technicznie procesor skanuje światłem podczerwonym palec osoby weryfikowanej i używając ściśle tajnego algorytmu, zapisuje w wersji cyfrowej układ żył palca danego użytkownika. Jest to metoda dająca maksymalny stopień zabezpieczenia i jednocześnie zapewniająca higienę, ponieważ weryfikacja odbywa się bez bezpośredniego kontaktu sensora z palcem.

Jako ciekawostkę można powiedzieć, że ta metoda weryfikacji jest skuteczna tylko wtedy, gdy człowiek jest żywy. Jeśli zdarzy się, że palec zostanie odcięty, to nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej weryfikacji, ponieważ w martwym ciele człowieka zachodzą błyskawiczne zmiany chemiczne, mające wpływ na odczyt układu żył czy naczyń krwionośnych. Kolejną możliwością, jaką można przeprowadzić weryfikację, jest wykorzystanie kart zbliżeniowych RFID. Do najpopularniejszych kart zbliżeniowych należą te w standardach Unique i Mifare.

Równie chętnie wykorzystywanym przez firmy czytnikiem czasu pracy jest ten na odcisk palca. Niestety polskie prawo w znaczny sposób utrudnia wykorzystanie odcisku palca do rejestracji czasu pracy, argumentując to używaniem danych wrażliwych, jakimi są linie papilarne do tak błahego procesu, jakim jest rejestracja czasu pracy.

Każdy kto zdecyduje się na wykorzystanie odcisku palca jako metody weryfikacji do ewidencji czasu pracy, jest zobowiązany do zapoznania się z dokumentami prawnymi, regulującymi stosowanie danej metody w ich konkretnym, indywidualnym przypadku. Jak widać metod identyfikacji użytkowników w systemach rejestracji czasu pracy w przemyśle jest wiele, każda z nich ma swoje wady i zalety.

Czytniki kart zbliżeniowych są stosunkowo niedrogie, ale istnieje w ich przypadku ryzyko buddy clocking’u. Z kolei sytuacja czytników biometrycznych nie jest do końca uregulowana prawnie, aczkolwiek na daną chwilę nie ma pewniejszej metody weryfikacji użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *