Sklep internetowy – dobry pomysł na biznes?

F15_COL_Hunting_DS_1461_CatBan2Col

Dynamiczny rozwój sieci internetowej stworzył zupełnie nowe pole do działania w zakresie sprzedaży swoich produktów. To co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się pieśnią odległej przyszłości i było utożsamiane raczej z filmami sci-fi niż rzeczywistością dzisiaj staje się faktem. Zakupy przez internet stały się nie tylko uzupełnieniem tych dokonywanych w zwykłych sklepach, ale coraz częściej dla wielu użytkowników globalnej sieci stają się równie ważne (a czasami ważniejsze) niż osobista wizyta w centrum handlowym, czy wyspecjalizowanym sklepie.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele, jednak wydaje się, że dwoma podstawowymi czynnikami determinującymi to zjawisko są kwestie związane z wygodą i ceną. Możliwość przejrzenia ofert wielu sklepów w domowym zaciszu coraz częściej kusi nawet tych, którzy do tej pory byli bardzo sceptycznie nastawieni do dokonywania wirtualnych transakcji. Unikając tłoku, problemów z zaparkowaniem samochodu i sporych odległości wymagających poświęcenia kilku godzin na dotarcie do interesujących placówek możemy w wygodny sposób zapoznać się ze specyfikacją produktu oraz zobaczyć jego zdjęcia, a obecnie – coraz częściej – także filmowe recenzje pozwalające jeszcze dokładniej poznać interesujący przedmiot, umożliwiające w ten sposób podjęcie ostatecznej decyzji.

Cena, często niższa o 25-30% w stosunku do sklepów stacjonarnych, jest kolejnym z argumentów przekonujących konsumentów do korzystania z wirtualnych sklepów. Proponowanie konkurencyjnych cen, szczególnie przez duże sieci, jest możliwe dzięki korzystaniu z jednego, wielkiego centrum dystrybucyjnego, skąd paczki docierają bezpośrednio do zamawiających. Dzięki temu odchodzą koszty związane z utrzymaniem mniejszych placówek w różnych częściach kraju, opłatami związanymi z transportem i przechowywaniem produktów, a także zatrudnianiem dodatkowej obsługi niezbędnej do ich funkcjonowania.

W kontekście powyższego założenie własnego sklepu internetowego wydaje się być pomysłem na bardzo intratny biznes, szczególnie wówczas jeżeli zdecydujemy się na zagospodarowanie niszowego segmentu rynku. Co prawda zarobki w tym przypadku, ze względu na mniejszą ilość odbiorców, mogą być zdecydowanie mniejsze niż w przypadku bardziej „powszechnych” towarów, jednak jeżeli rozwiniemy swoją markę mamy bardzo duże szanse na zyskanie grona stałych klientów, pozwalających na zbudowanie równie stałego źródła dochodów. Zdecydowanie się na niszową branżę ma jeszcze jeden plus – odchodzi nam większość problemów związanych z koniecznością konkurowania z innymi podmiotami.

Jaką niszową branżę wybrać? Ot chociażby związaną z łowiectwem. Odzież myśliwska z jednej strony zyskuje na popularności, z drugiej natomiast w dalszym ciągu jest stosunkowo trudno dostępna. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że osoba poszukująca takiego wyposażenia zamiast przejeżdżać kilkadziesiąt kilometrów i kluczyć po nieznanym sobie mieście zdecyduje się na skorzystanie z wygodnej opcji jaką jest dokonanie zakupu w internecie, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze.

Możliwość dokonywania zakupów w sieci jest prawdziwą rewolucją, z której warto korzystać nie tylko jako konsument…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *