W jakiej sytuacji Twój dług trafia do komornika?

77a1f04e-Stressed-woman-planning-finances-bills-and-debt

Egzekucja komornicza nie należy do przyjemnych, a osoby, które jej podlegają musza liczyć się z wieloma konsekwencjami. Oczywiście, każda taka sytuacja to efekt nieterminowego spłacania własnych zobowiązań. Kto nierzetelnie podchodzi do swoich kredytów czy pożyczek, musi liczyć się z tym, że prędzej czy później będą one ściągane na drodze prawnej.

Problemy ze spłatą kredytu czy pożyczki zaczynają się zwykle niewinnie od niemożliwości zapłacenia jednej czy kolejnej raty. Dotyczy to najczęściej tych osób, które mają zbyt wiele zobowiązań finansowych, które brały bez racjonalnej oceny swoich możliwości finansowych. Jeden kredyt czy pożyczka nie są zwykle problemem, jeśli jednak sięgamy po kolejne produkty finansowe, mogą one stać się nadmiernym obciążeniem. Wielu konsumentów ma co miesiąc do spłaty sumę rat, które znacznie przekraczają ich możliwości finansowe, a czasem nawet dochody.

Komornik działa do momentu, gdy wyegzekwuje dług

Gdy zobowiązanie nie jest na czas spłacone, najczęściej jeszcze nie ma dużego problemu. Opóźnienie kilku czy nawet kilkunastodniowe najczęściej jeszcze nie ma żadnych przykrych konsekwencji. Jeśli jednak zobowiązanie nie jest spłacane przez kolejne miesiące, prędzej czy później trafi na etap windykacji, najpierw wewnętrznej, a potem zewnętrznej. Firmy windykacyjne podejmują różne działania, aby polubownie skłonić dłużnika do uregulowania całych swoich zaległości. Gdy się to nie udaje, prędzej czy później sprawa trafia na etap sądowy, a wierzyciel po uzyskaniu sądowego nakazu zapłaty może przekazać sprawę do egzekucji komorniczej. Komornik ma już sporo możliwości, aby zadłużenie wyegzekwować. Może zająć dochody i konto bankowe dłużnika, a także wszelkie nieruchomości i ruchomości, które zostają później zlicytowane na poczet spłaty należności. Gdy sprawa trafia do komornika, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, które związane są z obsługą długu przez kancelarię komorniczą.

Osoba zadłużona może sięgnąć po pożyczkę

Zadłużenie często powstaje w wyniku nieprzemyślanych decyzji pożyczkowych. Kredytobiorcy, którzy nie mogą już dostać kredytu w banku sięgają też po pożyczki pozabankowe, zarówno chwilówki, jak i pożyczki dostępne do spłaty w ratach. Możliwe są nawet pożyczki dla zadłużonych z komornikiem, które oferowane są osobom, wobec których już toczy się egzekucja komornicza. Owszem, taka pożyczka może być dobra pomocą w sytuacji, gdy chcemy spłacić poprzednie zobowiązania, a mamy widoki na lepsze zarobki w najbliższej przyszłości. Jeśli jednak bierzemy nową pożyczkę na spłatę poprzednich, a nie mamy szans na lepsze zarobki czy poprawę kondycji finansowej, jest to niewłaściwy sposób wychodzenia z zakredytowania, który może doprowadzić do poważnego pogłębienia kłopotów finansowych. Każde zobowiązanie trzeba więc brać rozsądnie i odpowiedzialnie, gdyż nieprzemyślane decyzje mogą mieć swoje konsekwencje przez wiele kolejnych lat. Wystarczy jedna nieprzemyślana pożyczka, aby zamknąć sobie na długi czas możliwość wzięcia chociażby kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *