Wyjazdy służbowe – czy mamy prawo odliczać je od podatku?

professional-at-the-hotel-for-business-trip-e1501091018348

Wyjazdy służbowe są nieodłącznym elementem w wielu branżach i zawodach. Niektórzy pracownicy spędzają więcej czasu za kółkiem samochodu niż za biurkiem. Często jednak specyfika pracy nie pozwala na uniknięcie kolejnej podróży. A każdy taki wyjazd wiąże się ze sporymi kosztami firmowymi.

Na wyjazdy służbowe jeżdżą zarówno właściciele firm czy kadra menadżerska, jak i zwykli pracownicy. Czasem są to krótkie jednodniowe wyjazdy, a czasem o wiele dłuższe podróże. Oczywiście, każdy taki wyjazd wiąże się z dodatkowymi kosztami dla firmy. Pracownik musi mieć zapewniony nocleg, zwrot kosztów podróży czy wyżywienia oraz wielu innych wydatków, jakie ponosi podczas wykonywania obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy. Niedopuszczalne jest, aby firma kazała jeździć pracownikom za własne pieniądze, płacić za paliwo czy za noclegi. Jeśli pracodawca tego wymaga, zdecydowanie lepiej jest zmienić pracodawcę. Pracownik nie powinien z własnych środków pokrywać jakichkolwiek wydatków związanych z wykonywaniem poleceń przełożonych. Choć, oczywiście, w praktyce bywa w tej kwestii różnie.

Wydatki na wyjazdy można wrzucić sobie w koszty

Koszty wyjazdów służbowych ponosi pracodawca – to oczywiste, w końcu każdy pracownik pracuje przede wszystkim na zysk firmy. Wydatki te można jednak znacząco zmniejszyć – wszystkie koszty, jakie ponosimy w związku z wykonywaną działalnością, można wrzucić sobie w koszty, dzięki czemu o wiele więcej odpiszemy sobie od podatku. Nie trzeba więc martwić się tym, że koszty wyjazdów służbowych będą zbyt dużym obciążeniem dla firmowego budżetu. Dobrym rozwiązaniem jest również szukanie oszczędności, ale nie kosztem jakości wyjazdu. W tej kwestii warto zadbać o noclegi w dobrej cenie, a także o obniżenie kosztów transportu. Jeśli jest dobra komunikacja między miastami, można na przykład wysłać pracownika pociągiem, a nie służbowym autem. Koszty biletów z pewnością będą niższe niż koszty paliwa, a jeśli takich wyjazdów w miesiącu jest sporo, można już liczyć na realne oszczędności.

Warto zadbać o dobre noclegi

Właściciel firmy, który wysyła pracowników w służbowa podróż, musi zadbać między innymi o zarezerwowanie odpowiednich miejsc noclegowych. Warto pamiętać o tym odpowiednio wcześnie, w wielu miastach na ostatnią chwilę dosyć trudno jest znaleźć atrakcyjny nocleg w dobrej cenie. Wyjazdy służbowe są jednak zwykle zaplanowane z dużym wyprzedzeniem, jest więc sporo czasu także na zarezerwowanie miejsc noclegowych. Jeśli pracownik wybiera się w okolice Jarosławca, niekoniecznie musi nocować wyłącznie w hotelach. Domki Jarosławiec to doskonała propozycja noclegu podczas wyjazdów służbowych, a także podczas różnego rodzaju firmowych imprez integracyjnych. Są wygodne i komfortowe, położone w urokliwym miejscu, ale z bardzo dobrym dojazdem. Całoroczne domki to gwarancja wygodnego wypoczynku zarówno latem, jak i zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *