Zamierzasz wybudować magazyn? Dowiedz się, co na Ciebie czeka

Huge distribution warehouse with high shelves and forklift with operator. Bottom view.

Brak miejsca na składowanie towaru to problem, z którym prędzej czy później musi zmierzyć się każda rozrastająca się hurtownia lub firma spedycyjna. Jego rozwiązaniem jest zazwyczaj budowa nowego magazynu. To poważna inwestycja. Może ona przynieść zarówno duże zyski, jaki i straty.

Jesteś na etapie poszukiwania informacji na temat budowy magazyn? Chcesz dowiedzieć się, co czeka na każdego przyszłego inwestora oraz, jak „głęboka” powinna być jego kieszeń? W tym tekście znajdziesz odpowiedź na te oraz kilka innych, niemniej ważnych pytań.

Na jakie koszty należy być przygotowanym?

Jak już wiemy, budowa magazynu wymagać będzie od przedsiębiorcy dużo cierpliwości, czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Bez względu na to, jaki rodzaj budynku zdecyduje się on postawić. Koszty liczony są niekiedy w setkach tysięcy złotych. Jednak cena całej inwestycji zależna jest od kilku czynników. Po pierwsze, czy dany magazyn będzie miał być wyłącznie przechowalnią towaru, czy też siedzibą firmy. W przypadku pierwszej opcji koniecznie trzeba doliczyć ceny różnych urządzeń, chociażby regałów magazynowych; W przypadku drugiej opcji, należy doliczyć cenę wyposażenie powierzchnie biurowej – tu każdy przedsiębiorca powinien jasno określić swoje wymagania.

Koszty budowy hali to nie wszystko. Będzie ona przecież użytkowana na co dzień, należy także doliczyć także opłaty związane z eksploatacją. W tej kwestii jednak trudno o ścisłe zamknięcie się w określonym przedziale cenowym – niekiedy koszty bywają większe a niekiedy mniejsze. Wielu przedsiębiorców chce „iść za ciosem” i do wspomnianych kosztów doliczają też ewentualne wydatki na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, na przykład lepsze wózki widłowe, regały magazynowe itp.

Podsumowując – koszty budowy magazynu są przeważnie dość duże. Zaliczają się do nich koszty eksploatacji, wykończenia oraz wszelkie opłaty związane z przygotowaniem budynku. Przy tej ostatniej kategorii warto pamiętać, aby doliczyć także cenę za samo zaprojektowanie hali.

Murowana, stalowa czy prowizoryczna – jaki rodzaj hali wybrać?

To, którą z hal wybierzemy, zależeć będzie od konkretnych oczekiwań. Obecnie dużą popularnością cieszą się hale prowizoryczne, nazywane również tymczasowymi. Ich sława jest przede wszystkim spowodowana niskimi kosztami, jakie są potrzebne do stworzenia takiego magazynu. Co więcej, jego budowa również trwa dość krótko. Cała konstrukcja jest bowiem lekka i prosta – nie posiada grubych ścian ani wytrzymałego dachu. Z tych powodów powinna raczej być popularna w miejscach, w których przez większość roku panują sprzyjające warunki atmosferyczne. Hala tymczasowa służy zazwyczaj wyłącznie do przechowywania – próżno szukać tam specjalistycznych regałów magazynowych.

Hala murowana to już znacznie poważniejsza konstrukcja. Cechuje się ona większą wytrzymałością, lecz jej wybudowanie jest czasochłonne, a wykończenie droższe. Jednak raz postawiona hala, będzie trwałym schronieniem dla przechowywanego ładunku. Na ogół nie trzeba jej później łatać ani remontować. Można również wyposażyć ją, chociażby we wspomniane w poprzednim akapicie regały magazynowe, nawet te specjalistyczne.

Utrudnieniem w jej budowie mogą być wszelkie formalności, jakie należy spełnić, aby zyskać pozwolenie na postawienie budynku.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się hale stalowe – są one w pewien sposób pomostem między halami tymczasowymi a murowanymi. Takie budynki składają się ze szkieletu ze stali oraz ścian zbudowanych z wielowarstwowych płyt. Dużą zaletą takich hali jest trwałość i spore możliwości dalszego ich rozbudowywania. Ich koszt zależny jest od różnych czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest cena za metr kwadratowy stali. Miejsce tego typu może spokojnie posłużyć za stałą bazę dla dużego magazynu, w którym znajdować się będą regały magazynowe lub też inne profesjonalne urządzenia tego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *