W jaki sposób kryptowaluty mogą być wykorzystane w biznesie w 2023 roku?

Kryptowaluty to wciąż młody wynalazek. Gdyby nawet liczyć ich wiek od momentu ogłoszenia światu projektu blockchainu Bitcoina, do pełnoletności wciąż brakowałoby im ładnych paru lat. Nie da się jednak ukryć, że przebojem przebiły się do masowej świadomości i niemal każdy w ciągu ostatnich kilku lat spotkał się z pojęciami związanymi z krypto. Wyjątkiem nie są najpopularniejsze biznesy. W świecie, w którym bycie innowacyjnym jest jednym z czynników gwarantujących utrzymanie się na powierzchni, nie można być obojętnym na tego typu nowinki.

Dlatego też wraz z rosnącym zainteresowaniem kryptowalutami, coraz więcej poważnych firm decydowało się — i wciąż decyduje — na wykorzystanie blockchainu w swojej działalności. Jak mogą to robić w nadchodzącym roku? W tym artykule opisujemy kilka sposóbów na to, jak różne gałęzie biznesu mogą wykorzystywać krypto w 2023 roku.

Więcej opcji płatności — większe szanse na sprzedaż

Nie jest to może żadna nowinka, bowiem wiele uznanych firm z różnych sektorów przyjmuje już płatności za swoje usługi w kryptowalutach. Ale 2023 rok może być czasem, kiedy zdecydowanie zwiększy się ich liczba. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników posiadających aktywa kryptowalutowe i regularnie śledzących, jak zmienia się np. cena Bitcoina czy Ethereum, coraz więcej sklepów czy usługodawców może chcieć wyprzedzić konkurencję. I tak jak hitem ostatnich lat stało się wprowadzenie w wielu miejscach płatności odroczonych, tak zaoferowanie kryptowalut jako formy zapłaty za zamówienie może stać się języczkiem u wagi w kwestii wielu codziennych konsumenckich wyborów.

Operacje międzynarodowe

Wielką zaletą kryptowalut jest łatwość przekazu środków pomiędzy użytkownikami mieszkającymi w różnych krajach, często wręcz po drugiej stronie kuli ziemskiej. Podczas gdy tradycyjne przelewy potrzebują pośrednika — zwykle w postaci banku — w przypadku blockchainu nie jest on wymagany.

Stwarza to doskonałe możliwości dla opłacania na przykład pracy freelancerów, od których zatrudniających dzielą tysiące kilometrów. Jedną z najpopularniejszych platform tego typu jest laborX autorstwa australijskiej firmy Chrono.tech, wykorzystująca jeden z najważniejszych mechanizmów blockchainu Ethereum, a więc inteligentne kontrakty (smart contracts). W podsumowaniu roku 2022 laborX wykazał 121—procentowy wzrost liczby klientów i 114—procentowy wzrost liczby specjalistów oferujących swoje usługi. Imponująca dynamika wzrostu wskazuje, że w 2023 roku dla tego, jak i wielu innych tego typu portali, mogą nadejść jeszcze bardziej owocne czasy.

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Jednym z blockchainów, które zostały stworzone przede wszystkim dla łańcucha dostaw, jest VeChain. Za jego sprawą śledzenie komponentów i produktów na każdym etapie jest zdecydowanie bardziej efektywne i niesie za sobą mniejsze ryzyko oszustwa. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku blockchainów nastawionych głównie na transfery środków pieniężnych, tak i tutaj ze względu na przejrzystość i zdecentralizowaną naturę, dokonać oszustwa — manipulować danymi lub wręcz je wymazywać.

VeChain współpracował już w tej kwestii z Microsoftem, BMW, PWC, Renault czy Volkswagenem, a więc czołowymi przedstawicielami swoich branż. 2023 może więc być rokiem, kiedy zastosowanie kryptowalut i blockchainu w zarządzaniu łańcuchem dostaw jeszcze wzrośnie.

Crowdfunding przyszłości

Startupy pozyskują środki na działanie swoich projektów na różne sposoby, a jednym z najświeższych i jednocześnie najbardziej obiecujących jest zdecydowanie tzw. ICO. Initial Coin Offering polega na zbieraniu kapitału, oferując w zamian za wpłaty tokeny, które później dają posiadaczom możliwość uzyskania z tego tytułu różnych benefitów. W Stanach Zjednoczonych tokeny pochodzące z ICO już w 2017 roku stały się papierami wartościowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *