Artroza – przyczyny, objawy, profilaktyka

people-3167294_640

Ból stawów oraz ograniczenie ich ruchomości może oznaczać artrozę, czyli chorobę zwyrodnieniową. Jakie są jej przyczyny? Czym się objawia? Czy można jej w jakiś sposób zapobiec? Sprawdźmy!

Artoza to choroba zwyrodnieniowa stawów, schorzenie reumatyczne o charakterze niezapalnym. Powstają wskutek zużycia się lub urazy chrząstki stawowej, które następnie prowadzi do zapalenia. Przez reumatologów artroza uznawana jest za łagodniejszą chorobę reumatyczną. Dotyka ona osób w różnym wieku, dlatego warto wcześniej pomyśleć o profilaktyce.

Przyczyny artrozy

Bóle i zwyrodnienie stawów to problem, z którym borykają się głównie osoby po 50 roku życia. Do głównych przyczyn rozwoju schorzenia prowadzi zużycie się lub uraz chrząstki, który ją uszkodził i uniemożliwił regenerację. Jednak artroza może także rozwinąć się wskutek anatomicznych patologii, czyli wszelkiego typu wady postawy, kręgosłupa lub stawu biodrowego (jak np. dysplazja stawu biodrowego, płaskostopie, skolioza kręgosłupa). Zdarzają się również przypadki, że chrząstka stawowa bywa słaba, nieprawidłowo wykształcona od urodzenia, przez co jej delikatne włókna są bardziej podatne na degradację. Artrozę przyśpiesza także nadwaga, obciążanie stawów przez tryb pracy (np. praca stojąca, dźwiganie ciężarów).

Objawy artrozy

Rozwój artrozy może mieć różny przebieg – u jednych postępuje wolnej, u innych szybciej. Bardzo często schorzenie przez długi czas przebiega bezobjawowo lub jedynym jej sygnałem jest trzeszczenie w stawach. Początkowo ból pojawia się po wysiłku, po przeciążeniu. Często samo ustępuje, po pewnym czasie wraca, lecz tym razem już na dłużej. Bóle odczuwane są przy chodzeniu, z czasem także w spoczynku. Dodatkowo towarzyszyć mu może sztywność stawów po przebudzeniu lub po siedzeniu w bezruchu, niekiedy także obrzęki. Z upływem czasu czasem następuje ograniczenie ruchomości stawów.

Jak uchronić się przed artrozą?

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową masę ciała i prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Do codziennej gimnastyki warto wprowadzić ćwiczenia na rozruszanie i wzmocnienie mięśni. Nie mówimy tutaj o intensywnym treningu na siłowni, lecz o ćwiczeniach z umiarkowaną dawką ruchu. Poza tym trzeba unikać wykonywania mechanicznych, stałych ruchów i obciążania stawów. Na rozwój schorzenia ogromny wpływ ma również codzienna dieta. W zależności od tego, co będziemy jedli, możemy przyśpieszyć jej rozwój lub spowolnić. Niekorzystny wpływ na stawy wywierają głównie niedobór witaminy D oraz tłuszcze nasycone, których źródłem są tłuste mięso, sery oraz masło. Natomiast działanie przeciwzapalne wykazują kwasy omega-3, których pod dostatkiem w tłustych rybach morskich, oraz antyoksydanty znajdujące się warzywach i owocach. Dlatego osoby, które pragną ustrzec się przed tym dokuczliwym schorzeniem, powinny spożywać zbilansowane posiłki bogate głównie w warzywa i owoce, białko oraz kwasy omega-3. Z pewnością tak dobrze skomponowana dieta oraz zmiana złych nawyków wpłynie korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu i zapewni dobre zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *