Kominek otwarty, czy z wkładem?

Kominek jest elementem wyposażenia domu, który coraz częściej spotyka się w naszych salonach. Często decydujemy się na niego ze względów estetycznych. Inni preferują to rozwiązanie zdecydowanie przez właściwości grzewcze. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania dla Twoich potrzeb i okoliczności zapewne zastanawiasz się nad wersją otwartą lub z wkładem. Którą lepiej wybrać?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest proste i zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od naszych preferencji. Aby odpowiednio wybrać – musimy najpierw przedstawić Ci wady i zalety obydwu opcji!

Kominek otwarty

Kominek otwarty nie posiada wkładu, lecz otwarte palenisko. Z reguły używa się tu paliwa w postaci drewna, które trzeba odpowiednio przygotować, tj. wysuszyć. Odpowiednio wysuszone drewno to wilgotność na poziomie 20-30% Osiągnięcie takiej wartości zajmuje jakieś dwa lata. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz kominek wydzieli maksymalnie mało zanieczyszczeń. Kominek otwarty zapewnia sporo ciepła – ale tylko i wyłącznie w jego pobliżu, lub po prostu w konkretnym pomieszczeniu. Jest to jednak rozwiązanie mało efektywne, gdyż jego sprawność cieplna nie przekracza 30%. Z czym się to wiąże? Otóż znaczna większość uzyskanego ciepła ucieka przez komin i nijak się ma do ogrzewania naszego domu. Dlatego kominek otwarty ma głównie cechę dekoracyjną i aranżacyjną. W chłodnie zimowe wieczory na pewno nada odpowiedniego klimatu w naszym salonie czy sypialni.

Kominek z wkładem

https://www.ubezpieczeniemieszkania.plKominek z wkładem jest znacznie bardziej rozbudowaną wersją. Do dyspozycji mamy tutaj wkłady żeliwne i stalowe. Żeliwne świetnie nadają się do ogrzewania pomieszczenia ze względu na właściwości akumulacyjne ciepła tego materiału. Jest to jednak masywne rozwiązanie i niekoniecznie estetyczne – dlatego głównie pełni rolę grzewczą. W przypadku wkładu stalowego jest zupełnie inaczej. Stal jest materiałem prostym w obróbce, dlatego można uzyskać świetny kształt i gładkość. Takie rozwiązanie świetnie prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach mieszkań, ale nie posiada świetnych zdolności grzewczych. W przypadku zastosowania systemu dystrybucji ciepłego powietrza – poprzez aluminiowe kanały jesteśmy w stanie, za pomocą wody, ocieplić praktycznie całe mieszkanie. Świetnie wyglądają np. te wkłady kominkowe.

Na co się zdecydować?

Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych własnych preferencji jak i możliwości technologicznych w mieszkaniu czy domu. Nie wszędzie będzie możliwe zainstalowanie systemu DCP, dlatego wówczas może zaistnieć możliwość zainstalowania innego kominka. Jeżeli nie wiesz na co się zdecydować to warto skierować się po fachową radę specjalisty, który ma doświadczenie i zna się na rzeczy. Taki doradzi Ci odpowiedni wybór, a Ty będzie mógł cieszyć się słusznym wyborem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *