Partnerstwo biznesowe

Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku zobowiązań (kredyty i pożyczki) w jeden kredyt spłacany w jednym banku. Jest to propozycja dla tych z osób, które już mają kilka zobowiązań i chciałyby je wszystkie połączyć w jeden i tym samym płacić jedną ratę. Może to być również źródło dodatkowych pieniędzy, gdyż banki często oferują dodatkową “pulę” kredytową. Istnieje również możliwość skonsolidowania zobowiązań współmałżonków.

Czy skonsolidować można tylko kredyty gotówkowe? Nie, nie tylko. Konsolidacji polegają również kredyty samochodowe oraz spłaty kart kredytowych, limitów odnawialnych w rachunkach ror. W przypadku zmiany banku na inny kredyt mieszkaniowy, mamy do czynienie z kredytem refinansowym. Jak już wspomniano, konsolidacja daje kredytobiorcy możliwość zamienienia spłaty dotychczasowych pożyczek gotówkowych w jedną wspólną ratę. Z reguły będzie ona niższa niż suma comiesięcznych rat spłacanych dotychczasowo.

Prawdopodobnie zwiększy się również okres spłacanego kredytu, co powoduje zwiększenie płaconych odsetek, a tym samym wzrost kosztów kredytów. Z drugiej strony mniejsza rata kredytowa, to większy komfort w wydatkach i złapanie “oddechu finansowego”. Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów bankowych, może być przyznany tym osobom, które mają stałe źródło dochodu, a tym samym mają odpowiednią zdolność kredytową. Otrzymanie kredytu konsolidacyjnego nie wymaga dużych formalności.

Klient najczęściej zobowiązany jest do przedstawienia dokumentu tożsamości, zaświadczenia o dochodach oraz dokumentów, które potwierdzają fakt posiadania i spłaty kredytów i pożyczek.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze banku i kredytu konsolidacyjnego, należy zapoznać się z ofertami, poznać warunki na jakich banki go udzielają i dopiero wówczas podjąć decyzję. Przy większych kwotach kredytów konsolidacyjnych może się zdarzyć, że banki będą wymagać zabezpieczenia hipotecznego, a z tym wiążą się dodatkowe koszty.

1 komentarz

  1. Endriu11 pisze:

    Ciekawe czy tak łatwo byłoby gdyby nie raje podatkowe takie jak to niby miały być u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *