Kasy fiskalne – obowiązki, zwolnienia, ulgi

kasa-fiskalna

Od bieżącego roku obowiązuje rejestracja sprzedaży towarów i usług za pośrednictwem kasy fiskalnej. Rozporządzenie dotyczy więc teraz także dentystów, prawników, fryzjerów, mechaników samochodowych, właścicieli punktów diagnostycznych, czy kosmetyczki. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest niezależny od wysokości osiąganych obrotów w danym przedsiębiorstwie.

Kto jeszcze ma obowiązek korzystać z kasy fiskalnej

Kasę fiskalną muszą również zostać zainstalowane w zakładach gastronomicznych i cateringowych, jak również w zakładach wulkanizacyjnych, motoryzacyjnych, a także w stacjach badań technicznych pojazdów. Ponadto kasę fiskalną powinny posiadać te osoby, które prowadzą działalność i każdą sprzedaż potwierdzają za pośrednictwem faktury, więc również może to być szkoła językowa elc, w której obowiązuje metoda callana. Kasę fiskalną muszą także zarejestrować ci, którzy, według danych z poprzedniego roku, oferują do 50 usług, a liczba odbiorców na nie nie jest mniejsza niż 20. Przedsiębiorstwa, które oferują sprzedaż biletów również muszą zainstalować kasę, jednak tylko wtedy, gdy sprzedaż odbywa się w całości za pośrednictwem albo poczty, albo banku, albo spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Jest jeszcze mnóstwo czynności, które zostały wyłączone ze zwolnienia z kas rejestrujących. Są to przedsiębiorstwa będące dostawcami: części do silników, silników spalinowych wewnętrznego spalania, gazu płynnego, nadwozi do pojazdów silnikowych, a także przyczep i naczep. Ponadto firmy, które dostarczają silniki spalinowe tłokowe, sprzęt fotograficzny, płyty CD, DVD, kasety magnetofonowe, paliwa silnikowe, jak również wyroby tytoniowe, alkoholowe. Kasę fiskalną muszą także posiadać przedsiębiorstwa, które oferują przewóz pasażerski samochodem lub przewóz osób i podręcznego bagażu za pośrednictwem taksówki.

Kto nie musi rejestrować kasy fiskalnej

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, kas fiskalnych nie muszą rejestrować te przedsiębiorstwa, które prowadzą ewidencję sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych, a także osób fizycznych, które nie prowadzą swojej działalności. Z obowiązku prowadzenia kasy są również zwolnieni podatnicy, którzy mogą wykazać obrót za poprzedni rok nieprzekraczający 20 tys. zł. Jednak z pewnymi wyjątkami, mianowicie wyłącza się obrót środkami trwałymi, nieruchomościami, jak również wartościami niematerialnymi oraz prawnymi.

Towary, które nie podlegają zwolnieniom

Spisano specjalny katalog czynności, które nie podlegają zwolnieniom, co oznacza, że zawsze trzeba je ewidencjonować na kasie rejestrującej, gdy jest to sprzedaż prowadzona na rzecz osób fizycznych, które nie założyły własnej firmy, bądź gdy jest to sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych. Wśród zaistniałych zmian warto wyróżnić dostawę niezapisanych nośników danych, jak również dostawę perfum i wód toaletowych, jeśli nie są one transportowane za pośrednictwem samolotu. O wszystkich zmianach można dowiedzieć się z bieżącego katalogu w § 4 nowego rozporządzenia.

Ulgi za korzystanie z kasy fiskalnej

Wiadomo, że zakup kasy fiskalnej wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, na które nie każdy podatnik jest przygotowany. Z tego też powodu podatnicy, którzy wprowadzają do swojej działalności kasy, mogą liczyć na specjalną ulgę z tytułu jej nabycia i w ten sposób odzyskać zainwestowane 700 zł w ten sprzęt. Nie jest to równowartość kwoty, za jaką można nabyć kasę fiskalną, lecz suma ta stanowi 90% jej wartości. Kasy fiskalne są dostępne w sprzedaży w cenie, która znajduje się w przedziale między 600 a 1000 zł. Można się ubiegać o odzyskanie przysługujących środków, ujmując ten zakup w rocznej deklaracji podatkowej. O takie odliczenie mogą się również starać i ci przedsiębiorcy, którzy nie są objęci podatkiem VAT.

Kiedy należy zarejestrować kasę fiskalną

Termin wprowadzenia kasy nie jest jednoznaczny i zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Ci podatnicy, których roczny obrót nie przekracza 20 tys. zł i którzy dotychczas byli zwolnieni z konieczności prowadzenia kasy, mają obowiązek zarejestrować sprzęt do 28 lutego 2015 r. Natomiast podatnicy, którzy po 31 grudnia 2014 r. zaczęli wprowadzać czynności, jakie podlegają takiemu ewidencjonowaniu, muszą zarejestrować w swoim przedsiębiorstwie kasę fiskalną po upływie dwóch miesięcy. Z kolei ci podatnicy, którzy utracą prawo do zwolnienia z prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej przed 1 stycznia 2015 r., muszą zapoznać się z terminami, jakie są przypisane zgodnie z przepisami w obowiązującym rozporządzeniu.

Autorem poradnika jest pracownik portalu www.kasy-fiskalne.olsztyn.pl

2 komentarze

  1. Kaśka pisze:

    Moją szkołą jest aktualnie kosmetologia w Łodzi. Czy po jej ukończeniu jak będę pracowała jako kosmetyczka będę musiała mieć kasę fiskalną?

  2. Krzysztof pisze:

    Warto znaleźć dobry serwis kas fiskalnych i gdyby ktoś nie miał to zostawiam firmę z której usług korzystam: http://www.alfa-lancut.com.pl/kasy-fiskalne.html – wszystko na czas, niedrogo, można załatwić nawet wysyłkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *