Otwieramy własną firmę za granicą

Jeżeli nie chcesz na własnej skórze odczuć patologii jakie znajdują się w naszym prawie podatkowym rozważ założenie własnej firmy poza granicami naszego kraju. Nie jest to zbyt popularne rozwiązanie ze względu na odległość dzielącą urząd rozliczający nas z podatku a naszą firmą ale tendencja zakładania firm za granicą z każdym rokiem jest coraz mocniejsza.

Podstawowym problemem prowadzenia działalności w Polsce są wysokie podatki oraz niejasne przepisy podatkowe. To w zasadzie wystarczy aby zacząć poważnie myśleć o innym kraju, w którym chcemy płaci podatek. Już na samym etapie zakładania firmy nasz kraj jest daleko w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej. W Niemczech przykładowo założenie własnej działalność trwa kilka minut. Wystarczy w odpowiednim urzędzie złożyć jedno pismo, w zasadzie tylko wniosek o rejestracje naszej firmy. Reszta jest już na głowie urzędników, w końcu od tego są aby załatwiać takie sprawy. To urzędnik niemiecki przesyła wymagane dokumenty i zaświadczenie do innych komórek podatkowych. Jedynym warunkiem jest posiadanie stałego adresu, na który zakładamy firmę. Jeżeli nie mamy działki bądź mieszkania własnościowego, możemy okazać dokument poświadczający nasze zameldowanie pod danym adresem.

W Polsce sytuacja jest zupełnie odwrotna. Jeżeli już dowiemy się jakie dokumenty mamy wypełnić oraz w jaki sposób to zrobić aby nie podpaść urzędnikowi, stoimy przez kolejnym problemem jakim jest wizyta w pozostałych urzędach. Dla Polskiego przedsiębiorcy jednak największym problemem przy zakładaniu firmy jest sprawa obowiązkowego podatku na ubezpieczenie ZUSowskie. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy nasza firma przynosi jakieś zyski czy nie. 700 zł miesięcznie (bo tyle wynosi mniej więcej podatek) musimy zanieść do urzędu co miesiąc.

Zobacz również: pracę w księgowości Bielsko-Biała

Nie tylko kraje europejskie są lepsze pod względem zachęcania młodych osób do prowadzenia własnej działalności. Chiny, które mają najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, wprowadziły ustawę, która zwalnia najmniejsze firmy chińskie z jakiegokolwiek podatku. Najmniejsze czyli takie, które nie przekraczają obrotu miesięcznego w wysokości około 10 tys. złotych (3,2 tys. dolarów).

Kolejną zachętą do otworzenia firmy z granicą jest różnica w wysokości podatku dochodowego. Inne kraje Unii Europejskiej mają przykładowo 15% podatek gdy w naszym kraju najniższa stawka wynosi 19%. Na świecie są kraje gdzie podatki są jeszcze niższe.

Zakładając własną firmę, warto więc przemyśleć kraj z którym chcemy się związać. Musimy jednak pamiętać, aby dobrze znać język potoczny i urzędowy kraju, w którym będziemy składać zeznania podatkowe, wszystkie dokumenty będą bowiem drukowane w języku danego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *