Bierne palenie jest cichym zabójcą, tak samo niebezpiecznym jak czynne

[ ARTYKUŁ REKLAMOWY ]

Nil Smoke (3)

Niemal każda osoba na tej planecie jest ofiarą biernego palenia. Każdemu z nas na pewno zdarzyło się siedzieć obok nałogowego palacza. Zauważamy to w chwili, gdy dym z jego papierosa zaczyna nas dusić. Kontrola nad tym papierosem jest w jego rękach. My zaś zmieniamy się w biernych palaczy.

Bierne palenie to połączenie wdychania dymu, który wydmuchuje osoba paląca papierosa i dymu z palącego się papierosa. Ten drugi rodzaj dymu nazywany jest w środowisku dymem wtórnym lub tytoniowym.
Po zapaleniu papierosa, dym z jego płonącej końcówki jest uwalniany do powietrza. Ten dym może pozostać w powietrzu przez dwie i pół godziny, nawet jeśli okno w pomieszczeniu jest otwarte. Po zniknięciu dymu, jego cząsteczki nadal są obecne, chociaż ich nie widzimy i nie czujemy ich zapachu.

Dane dotyczące liczby osób uzależnionych od nikotyny w Polsce są alarmujące. Nie należy też lekceważyć faktu, że co drugi Polak mieszka pod jednym dachem z palaczem.

Ryzyko i konsekwencje biernego palenia

Badania przeprowadzone nad biernym paleniem pokazują, jak niebezpieczny jest dym wtórny. Nawet małe ilości tego dymu są w stanie spowodować poważne uszkodzenia w ludzkim organizmie.

Oto kilka faktów dotyczących biernego palenia:

• U osób niepalących, narażonych na działanie dymu wtórnego, występuje zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc
• Osoby niepalące, mieszkające pod jednym dachem z palaczem mają o 50-60% więcej szans na zachorowanie na raka płuc
• Bierne palenie może doprowadzić do przedwczesnego zgonu osoby niepalącej
• Bierne palenie zwiększa ryzyko choroby wieńcowej o 40-65 % – prawie tyle samo, ile u czynnych palaczy
• Dym wtórny lub dym tytoniowy zawiera ponad 7000 substancji chemicznych, z których 69 może być przyczyną nowotworów
• Nie jest znany bezpieczny poziom narażenia na palenie bierne.
Pytanie brzmi, dlaczego bierne palenie jest tak szkodliwe? W końcu osoba niepaląca nie wdycha tyle dymu tytoniowego, co palacz.
Odpowiedź kryje się w dymie pochodzącym od palącego się papierosa i ukazuje na to, że:
• Dym wydobywający się z papierosa jest bardziej toksyczny niż dym emitowany przez palacza
• Ten dym może być jeszcze bardziej niebezpieczny w fazie przejściowej z dymu świeżego do stanu zadymienia
• Małe ilości tytoniu są wystarczające do wystąpienia chorób serca
• Przebywanie w obłoku dymu tytoniowego od kilku minut do kilku godzin może być dla serca tak samo niebezpieczne, jak chroniczne palenie.

Wiemy już zatem, że wdychanie dymu wtórnego niesie ze sobą poważne zagrożenia dla zdrowia. Częste przebywanie w obłoku dymu wtórnego może być przyczyną bólu w klatce piersiowej.
Wpływ biernego palenia na zdrowie dzieci

Dzieci mieszkające pod jednym dachem z palaczem mają 3 razy większe szanse zachorowania. Wdychanie dymu wtórnego jest szczególnie szkodliwe dla dzieci.

Zespół nagłej śmierci niemowląt występuje u dzieci, których matki są nałogowymi palaczami. Dzieci wdychające dym wtórny są o wiele bardziej narażone na astmę. Mogą u nich wystąpić poważne problemy z oddychaniem, takie jak:
• zapalenie oskrzeli
• zapalenie płuc
• infekcje dróg oddechowych

Nieuniknione są też kaszel, stałe przeziębienie, zapalenie opon mózgowych. Infekcja ucha środkowego może spowodować utratę słuchu.

Jeżeli nie jesteś jeszcze gotowy na rzucenie palenia, możesz przynajmniej zmniejszyć jego szkodliwy wpływ na środowisko. Należą do niego wszyscy otaczający nas ludzie: członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi i obce nam osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *