Czy karta kredytowa jest opłacalna?

Karta kredytowa od zawsze była kojarzona przez nas z luksusem oraz majątkiem osoby, która z niej korzysta. Pamiętamy doskonale sceny z filmu, gdzie bohater płaci za hotelową dobę złotą kartą kredytową. Jednak czy karty kredytowe są tak opłacalne i korzystne dla nas jak nam się wydaje? Albo jak starają się nam wmówić to banki? Otóż nie. Karta kredytowa to jedno z gorszych rozwiązań jakie możemy wybrać gdy potrzebujemy gotówki.

Każdy z nam co jakiś czas otrzymuje ofertę z banku, która zachęca nas do korzystania z karty kredytowej. Pracownicy banku zapewniają nas, że karta kredytowa oferowana przez ich bank jest całkowicie darmowa przez co wiele osób nieświadomie daje się wciągnąć w całą spiralę długów i opłat na rzecz banku. Musimy sobie bowiem uświadomić, że nie ma czegoś takiego jak darmowa pożyczka lub kredyt 0%. To chwyty marketingowe mające na celu wprowadzenie nas w błąd.

1“Darmowa” Karta kredytowa generuje dość spore koszty jeżeli nie będziemy pamiętać o kliku podstawowych sprawach. Przede wszystkim musimy pamiętać o spłacie zadłużenia przed upływem określonego czasu. Przeważnie jest to 30 lub 60 dni. Drugą ważną sprawą jest fakt iż taką kartą kredytową nie możemy wypłacać pieniędzy z bankomatu gdyż wtedy automatycznie wszelkie rabaty zostaną nam anulowane i zacznie się naliczanie procentów oraz innych opłat tego samego dnia. Kartą kredytową płacimy tylko bezgotówkowo czyli np. po przez terminal płatniczy.

Jeżeli wypłacimy pieniądze z bankomatu po pierwsze zaczną nam się naliczać odsetki od pobranej kwoty a po drugie będziemy otrzymywać co miesiąc listy od banku z informacją o saldzie na naszej karcie. Listy takie potrafią kosztować nawet 7-10 zł. Dodatkowo wiele banków dolicza obowiązkowe ubezpieczenie takiej karty, które również może wynosić kilka złotych miesięcznie. Summa summarum karta kredytowa, która miała być bezpłatna do 60 dni generuje nam kilkadziesiąt złotych kosztów miesięcznie.

Jeżeli więc ktoś z banku zatelefonuje do ciebie i zaproponuje Ci kartę kredytową, która ma by darmowa dobrze przemyśl tą decyzję gdyż nawet jeżeli nie będziesz wykorzystywał funduszy z karty kredytowej, Twoja zdolność kredytowa zostanie pomniejszona o limit zadłużenia jaki posiada Twoja karta kredytowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *