Jak skutecznie oszczędzać?

Rozsądny człowiek nie żyje cały czas chwilą. Rozsądny człowiek przede wszystkim myśli o tym co wydarzy się za rok, dwa, za 10 lat. Dlatego często spotykamy się z pytaniami: Jak oszczędzać? Na pierwszy rzut oka może się nam wydawać, że oszczędzanie pieniędzy polega po prostu na zaciskaniu pasa, nie wydawaniu pieniędzy na lewo i prawo oraz na składowaniu pieniędzy na koncie bankowym. Cóż, może 100 lat temu tak właśnie wyglądało oszczędzanie, lecz dziś gdy na koncie bankowym pieniądze po prostu się marnują gdyż oprocentowanie lokaty wynosi niewiele ponad 3%, słowo oszczędzanie musi zacząć oznaczać coś innego.

Odkładaj małe kwoty ale systematycznie

1Zaczynając oszczędzać nasze pierwsze pieniądze, nie porywajmy się z motyką na słońce. Czyli mierzmy siły na zamiary. Nie warto z naszej pensji włożyć do świnki skarbonki 30% dochodów a potem przymierać głodem przez resztę dni. W krótkim okresie czasu stracimy motywację do dalszych oszczędności i prawdopodobnie zaprzestaniemy dalszych oszczędności. Skutecznym sposobem jest odłożenie z wypłaty małej części. Na przykład 50 zł z naszej minimalnej pensji (1168 zł). 50 zł jesteśmy w stanie odłożyć bez utraty naszej płynności finansowej. Jeżeli ta kwota nie przeszkodzi nam w zapięciu budżetu pod koniec miesiąca możemy w kolejnym odłożyć 80 zł. W taki sposób sprawdzimy ile jesteśmy w stanie odłożyć miesięcznie a jednocześnie nasza skarbonka zacznie wypełniać się pieniędzmi.

Odkładaj na początku miesiąca a nie na końcu

Wiele osób uważa, że oszczędzać można z tego co zostanie pod koniec miesiąca. Niestety to największy błąd jaki możemy zrobić w kwestii oszczędzania. Praktyka mówi, że pod koniec miesiąca nie zostaje nam nic w portfelu, a jeżeli są jakieś drobne to z pewnością nie chcemy ich wkładać na konto oszczędnościowe. Dobrą metodą jest odłożenie zamierzonej kwoty na samym początku miesiąca (albo zaraz po otrzymaniu wypłaty z firmy). W taki sposób na starcie mamy wykonany plan minimum a wszystkie pozostałe dni będziemy dostosowywać do takiego budżetu jaki nam pozostał.

Zmień sposób życia

Skutecznie oszczędzanie musi również zacząć się od nas samych. Jeżeli planujemy zakupić coś wartościowego np. dom, samochód, meble, musimy zacząć wydawać pieniądze bardziej odpowiedzialnie. Nie bądźmy rozrzutni. Załóżmy sobie ramy budżetowe, których nie przekraczajmy. W taki sposób wyrobimy w sobie systematyczność i odpowiedzialność. Ważne jest aby całą rodzina rozumiała istotę oszczędzania i wspólnie starała się żyć tak aby na wszystko wystarczyło przez cały czas trwania procesu oszczędzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *