Czy opłaca się pracować za granicą jako opiekunka?

Jeżeli jesteś silny psychicznie oraz nie boisz się trudnych i nowych doświadczeń to owszem warto gdyż przeciętna opiekunka zajmująca się osobami starszymi potrafi zarobić nawet 20 tys. złotych miesięcznie.

Od czego więc zależą nasze zarobki?

Zarobki opiekunki osób starszych zależą przede wszystkim od zakresu pracy jaki opiekunka wykonuje z podopiecznym oraz od kraju, w którym wykonuje swe obowiązki. Pracując w Niemczech możemy spodziewać się zarobku co najmniej 1,5 tys. euro miesięcznie to nam daje około 6,300 zł na rękę. Charakter tej pracy przeważnie zapewnia nam wyżywanie oraz nocleg więc odpadają nam koszty związane z utrzymaniem. 1,5 tys. euro to w zasadzie minimalna stawką jaką można zarobić na opiece. W większych ośrodkach opieki nad starszymi wypłaty sięgają 2-3 tys. euro miesięcznie, a prywatne rezydencje mogą oferować nawet wyższe kwoty 5-6 tys euro miesięcznie. lę

Jakie są obowiązki opiekuna osób starszych?

1Opiekun, który chce pracować z granicą musi zdecydować się czy będzie świadczył całość usług związanych z opieką czy tylko podstawowe. Kompleksowy opiekun zarobi z pewnością więcej. Do jego obowiązków należy utrzymanie osoby powierzonej w czystości, czyli mycie, toaleta, golenie, strzyżenie, jak również przygotowanie posiłku dla takiej osoby oraz jej karmienie gdy wymaga tego sytuacja. Kolejnym obowiązkiem jest wykonywanie zakupów potrzebnych osobie potrzebującej oraz załatwianie za nią potrzeb w urzędach oraz innych instytucjach. Czytanie, zabawianie oraz spędzanie z nią czasu wolnego jest również mile widziane w w większości umów podpisywanych z osobami z Niemiec, jest to wymóg konieczny.

Gdzie najlepiej wykonywać pracę opiekuna osoby starszej?

Statystyki pokazują nam, że najlepiej zarabia się w zachodnich Niemczech. Wynika to zapewne z poziomu rozwinięcia zachodnich Niemiec względem wschodnich landów. Tam właśnie wybiera się najwięcej Polskich opiekunek. Należy jednak zauważyć, iż praca opiekuna osoby starszej za granicami Polski jest przeważnie oferowana przez biura pośredniczące w wymianie pracowników. Takie biura pobierają prowizje od naszej wypłaty przez co jest ona niższa niż przedstawiane przez nas statystyki. Jednak pracując w Niemczech jako opiekun zlecony przez pośrednika i tak zarobimy 2-3 razy więcej niż w Polsce, dlatego więc warto podjąć pracę w Niemczech jako opiekun ale należy mieć świadomość tego, że Niemcy są wymagający i marudni. Jest to praca ciężka nie tyle fizycznie co psychicznie.

1 komentarz

  1. Marianna pisze:

    Pracuję jao opiekunka już trzeci rok i przyznaję, że na początku bywało ciężko. Tęsknota, bariara językowa… Po pierwszym pół roku wróciłam do Polski i zaczęałam szukać profesjonalnej agencji, która mi pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *