Co słychać na rynku nieruchomości w Polsce?

1424696654_big

Jak wygląda polski rynek nieruchomości po pierwszej połowie 2016 roku? Jest lepiej? A może gorzej? A jakie są prognozy w branży nieruchomości i co na ten temat mówią raporty i specjaliści? Jeśli szukasz wiarygodnych odpowiedzi na te pytania – mam dla ciebie dobrą wiadomość: jesteś w dobrym miejscu!

Pierwsze półrocze 2016 – w górę!

Optymistyczny zwrot odnosi się do stawek ofertowych mieszkań. W niektórych miastach zanotowano ich wzrost nawet o 36 procent (!). W tym kontekście z całą pewnością warto zwrócić uwagę na miasto Gdańsk, będące rekordzistą. Tam jest naprawdę szał jeśli chodzi o rynek nieruchomości od deweloperów. Poza tymi sporymi ożywieniami raczej możemy mówić o przypadkach, gdzie wahania cen były zdecydowanie na niższym poziomie.

Jeśli kogoś interesują średnie ceny oferowane w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży nowych mieszkań to przykładowo jawiło się to:

Warszawa, metraż między 40 a 60 mkw = średnio 7894 zł za mkw

Jeśli kogoś interesują średnie ceny oferowane w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym to przykładowo jawiło się to:

Łódź = 3781 zł za mkw na rynku wtórnym

Skupmy się jednak przez chwilę na tym co działo się w odniesieniu do cen mieszkań na rynku pierwotnym. Znów Gdańsk góruje pod tym względem bowiem właśnie tam odnotowano największy wzrost cen ofertowych, stawka o średniej wysokości za 1 mkw to (dane z czerwca) 575 zł/mkw. Ciekawostką jest to, że wygląda na to, że kwota ta jest aż o 1000 zł mniejsza niż w stolicy.

Skąd ten wzrost?

Przyczyn można szukać w różnych czynnikach, ale najbardziej prawdopodobną wydaje się być naprawdę gwałtowny przyrost ogłoszeń tyczących się nowych mieszkań na portalach z takimi anonsami, a jak wiadomo – konkurencja napędza korzyści skierowane w stronę klienta. Można zauważyć, że na niektórych z nich wzrost był blisko raz większy. Tutaj pojawia się pytanie – skąd pojawienie się tak wielkiej ilości nowych ofert? Odpowiedzią zasadną w tym przypadku wydaje się, że ceny mieszkań o popularnym metrażu wzrosły – stąd ten popyt.

Wysokie ceny mieszkań średniej wielkości można było zauważyć przede wszystkim w miastach takich jak:

• Warszawa
• Gdańsk
• Kraków
• Poznań
• Warszawa

A co rynkiem wtórnym?

Tutaj nie można mówić o tak dużych wahań cen, jak w przypadku rynku pierwotnego, maksymalne zmiany osiągały jedynie 3 proc różnice. Ale trzeba przyznać, że w miastach takich jak Warszawa Kraków czy Szczecin miasta z drugiej ręki są wciąż droższe niż te nowe. Nie powinno to dziwić zwłaszcza w odniesieniu do stolicy i byłej stolicy Polski, gdyż tam oferenci mają napraw wysokie oczekiwania. Tutaj średnia stawka w odniesieniu do najpopularniejszego metrażu była na poziomie 7000 zł/mkw. Natomiast, jeśli chodzi o inne przykładowe miasta wycena lokali na średnim poziomie wygląda następująco:

• Gdańsk – 6138 zł za metr kw
• Poznań – 5933 zł za metr kw
• Wrocław – 5924 zł za metr kw

Wydaje się, że tendencje te będą się utrzymywać i w drugim półroczu roku 2016 – natomiast jak wiadomo z rynkiem nieruchomości nigdy nic nie jest pewne, także nie pozostaje nic innego jak bacznie obserwować co się dzieje.

Źródło: nowe mieszkania Ząbki

2 komentarze

  1. Kanka pisze:

    Z nieruchomościami jest różnie. Albo są drogie w ładnym miejscu albo tanie w kiepskim. Normalna rzecz 🙂 Szukam od dłuższego czasu jakiś nie drogich mieszkań pod Warszawą i nic nie wpadło mi w oko jak do tej pory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *