Jakie są opłaty dodatkowe za zakup nieruchomości?

Neubauten mit einem Rohbau und Bauplänen als Symbol für die Baubranche oder Immobilienbranche.

Neubauten mit einem Rohbau und Bauplänen als Symbol für die Baubranche oder Immobilienbranche.

Kupno nieruchomości to niewątpliwie duży wydatek. Bardzo często wiążą się z nim także dodatkowe koszty. Przed podjęciem decyzji o zakupie wymarzonego mieszkania, domu lub innego lokalu warto dowiedzieć się jakie są dodatkowe opłaty za zakup nieruchomości?

Dodatkowe opłaty za zakup nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym

Dodatkowe opłaty, które trzeba ponieść kupując nieruchomość na rynku pierwotnym lub wtórnym nie są jednakowe. Ci, którzy zdecydują się na zakup mieszkania prosto od sprawdzonego dewelopera, np. takiego jak GAMA-M, powinni wiedzieć, że w jego cenę wliczony jest podatek VAT w wysokości 8%. Ponadto kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym będą musieli liczyć się z pokryciem połowy kosztów notarialnych, drugą połowę zaś zobowiązany jest uiścić deweloper.

Osoby, które zdecydują się na kupno nieruchomości z rynku wtórnego również powinny być przygotowane na poniesienie dodatkowych kosztów. W takich przypadkach w trakcie spisywania aktu notarialnego konieczne jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC. Obecnie stanowi on 2% ceny transakcyjnej.

Koszty notarialne

Przy zakupie nieruchomości nie da się uniknąć kosztów notarialnych. Cena jaką kupujący musi zapłacić za sporządzenie aktu notarialnego jest uzależniona od wartości danej nieruchomości. Maksymalne stawki taksy notarialnej zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. We wspomnianym dokumencie każdy może z łatwością odnaleźć informacje dotyczące maksymalnej kwoty, jaka może zostać naliczona za sporządzenie aktu notarialnego.

Wpis do księgi wieczystej

Do dodatkowych kosztów jakie towarzyszą zakupowi mieszkania należy także opłata za wpis nieruchomości do księgi wieczystej. Za taki wpis nabywca nieruchomości musi zapłacić 200 zł. Natomiast w przypadku, gdy księgi wieczyste dla danej nieruchomości nie zostały wcześniej założone, do powyższych kosztów należy doliczyć dodatkowo 60 zł.

Opłata pobierane przez biura nieruchomości za pośredniczenie w transakcji

Wiele osób, które decydują się na zakup nieruchomości korzysta także z usług pośrednika. Czasem wiąże się to z dodatkowymi kosztami, niemniej jednak dzięki doświadczonemu pośrednikowi przebieg całej transakcji jest dobrze zorganizowany i znacznie mniej stresujący.

Istnieje kilka modeli naliczania prowizji za pośredniczenie w zakupie nieruchomości. Niektóre biura pobierają prowizję tylko od kupującego, inne zaś rozkładają kwotę za pośredniczenie w ten sposób, że koszty pokrywają obie strony. Są także takie agencje, które nie pobierają od kupującego żadnych opłat – wówczas koszty prowizji ponosi wyłącznie sprzedający. Orientacyjnie podaje się, że biura nieruchomości pobierają za swoją pracę około 3% wartości transakcji.

 

2 komentarze

  1. Mokos pisze:

    Czy redakcja się nie orientuje czy można nałożyć dodatkowe opłaty za korzystanie z toalety w budynku gdzie już i tak się płaci czynsz właścicielowi? Ponoć po remoncie toalet gdzie zamontowano profesjonalne suszarki jak na zdjęciach http://lineatrade.net/produkty/suszarki-do-rak-i-wlosow właściciel obiektu w ten sposób chce sfinansować remont.

  2. Kurylak pisze:

    Jestem właśnie jestem na etapie zakupu dwóch nowych mieszkań w Ząbkach dlatego ten artykuł jest bardo pomocny. Dzięki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *