Czas na spojrzenie na oleje do pilarek – bez miejsca na mity!

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że pręt lub łańcuch stał się zużyty zbyt szybko? Czy pasek nagle odbarwił się wzdłuż krawędzi? Jest to prawdopodobnie spowodowane problemem z olejem do piły łańcuchowej, albo natężeniem przepływu, albo samym olejem. Każda piła łańcuchowa – naprawdę każda – wymaga ciągłego nakładania oleju łańcuchowego, najlepiej takiego wysokiej jakości jak ten z http://vegatol.com/.

Oleje do pilarek – obalanie mitów!

Zacznijmy od tego, do czego nie stosuje się oleju do piły łańcuchowej. W przeciwieństwie do niektórych przekonań, olej łańcuchowy nie polega na zapewnieniu naoliwienia między piłą a drewnem. To tarcie ma miejsce w przypadku cięcia. Zamiast tego stosuje się olej do smarowania rowka w prowadnicy i pomaga zminimalizować tarcie i opór, gdy łańcuch obraca się przy tak niewiarygodnie wysokich obrotach. Zbyt duże tarcie może uszkodzić pręt i / lub łańcuch:

  • zwiększając ryzyko pęknięcia
  • skracając żywotność sprzętu

Oprócz długowieczności sprzętu mniejszy opór oznacza szybszy łańcuch i szybsze cięcie. Z tych powodów ważne jest to, by dobrać prawidłowe środki smarne do prowadnicy i łańcucha.

Zawsze toczy się debata na temat zalet różnych marek i stylów olejów. Możesz znaleźć nieskończone fora internetowe, na których entuzjaści pił łańcuchowych dyskutują o zaletach danej marki oleju do prętów i łańcuchów lub narzekają na koszty związane z zakupem produktów wytwarzanych przez te z najwyższej półki. Puryści twierdzą, że olej markowy jest droższy, ponieważ ma mniej zanieczyszczeń. Ponieważ oleje z prętów i łańcuchów są często wytwarzane z olejów pochodzących z recyklingu z dodatkami zwiększającymi ich gęstość, uzasadnione jest, aby poziom obróbki zanim olej dotrze do piły, może mieć wpływ na czystość produktu.

Wielu użytkowników deklaruje lojalność wobec jednej marki i będzie argumentować, że wszystko oprócz tej marki jest stratą czasu i nadużyciem piły. Mimo to rozróżnienie między marką a podróbkami niekoniecznie jest tak znaczące. Oto kilka ogólnych punktów na temat marki i podróbki. Markowe oleje szczególnie oleje biodegradowalne wydają się trwać nieco dłużej. Jest to prawdopodobne, ponieważ mają więcej dodatków, zwłaszcza lepiszcza, które dłużej utrzymują olej w rowku i łańcuchu. Podróbki są zwykle nieco tańsze, ale po kompromisie na krótszą żywotność możesz nie oszczędzać tyle pieniędzy. Ostatecznie rozróżnienie nie jest na tyle znaczące, aby dotyczyło właściciela amatora piły.

Środowisko: biopaliwa i oleje

Smarowanie prowadnic i łańcuchów to system, który powoduje całkowitą utratę oleju. Olej nie jest odzyskiwany z łańcucha i poddawany recyklingowi. Wszystko to dostaje się do środowiska w takiej czy innej formie, niezależnie od tego, czy jest zamglone z baru i w powietrzu, czy rozpylone na całym otoczeniu, w tym na operatorze.

Coraz częściej pojawiają się obawy dotyczące wpływu oleju piły łańcuchowej na środowisko w obszarach, w których dokonuje się znacznych cięć. Wiele organizacji, w tym niektóre departamenty rządowe, domagają się stosowania przyjaznej dla środowiska alternatywy podczas pracy nad swoimi projektami. Olej łańcuchowy jeśli nie należy do grupy jaką są ekologiczne oleje do pilarek może mieć bardzo negatywny wpływ na ozdobne obszary ogrodowe, które zawierają elementy wodne i żywe ryby, więc najlepiej zachować ostrożność, używając piły do ​​przycinania w tych obszarach.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *