Grywalizacja to jedna z najlepszych współczesnych metod integracji pracowników i zwiększania efektywności w pracy. Opiera się na metodach psychologicznych, rywalizacji i zadaniach przypominających gry. Czy jednak platforma grywalizacyjna to miejsce, które można indywidualizować i układać zgodnie ze swoimi preferencjami?
Platformy grywalizacyjne opierają się na pewnej historii i określonym scenariuszu, jednak może być on modyfikowany zgodnie z potrzebami firmy lub organizacji. Co to w praktyce oznacza?
Platformę tego typu można modyfikować i personalizować
Grywalizacja nie powinna mieć schematów i sztampowego podejścia. Ważne jest umiejętne dobranie zadań pod wykonawców i indywidualne podejście do każdego z członków grupy, z uwzględnieniem ich zalet i wad. Tylko spersonalizowana platforma jest w stanie zachęcić pracownika do działania i przekonać go, że będzie to miało efekty.
Układając zadania ekspert wraz ze zlecającym powinien uwzględnić również cel, jaki ma dana grywalizacja. Co to oznacza? W niektórych przypadkach celem samym w sobie nie są wyniki, a integracja grupowa. W przypadku zadań indywidualnych, być może konieczne będzie pobudzenie kreatywności danego pracownika lub członka grupy.
Zdarza się również oczywiście, że celem grywalizacji ma być podniesienie umiejętności pracowników lub efektów ich pracy. Indywidualizm w zadaniach ma tu jednak kluczową rolę.
Pracownik będzie cenił personalizację
Osoba, która zobaczy, że zadania są ułożone pod jej preferencje i spersonalizowane, bardziej zaangażuje się w projekt. Z pewnością będzie chciała widzieć wyniki swojej pracy i ciągły postęp wyświetlany na pasku. Dla pracowników kwestia doboru zadań ma niebagatelne znaczenie i warto o tym pamiętać!
Podsumowując, platformy grywalizacyjne da się indywidualnie personalizować i jest to nawet wskazane – dla dobra samego pracownika oraz organizacji, w której ten wykonuje zadania. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem, to więcej o tym czym jest platforma grywalizacyjna znajdziesz na stronie https://www.gamfi.com/.