Kurs na wózki widłowe

Pojazdy służące do przenoszenia i transportowania towarów na niewielkim obszarze nazywa się wózkami widłowymi. Precyzyjniej mówiąc, ze względu na budowę i właściwości są one określane mianem wózka jezdniowego podnośnikowego. Mogą się poruszać bowiem po drogach i posiadają różne systemy podnośnikowe. Do obsługi tych urządzeń niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, potwierdzonych zaliczeniem egzaminu oraz otrzymaniem zaświadczenia. Ze względu na wielorakość typów wózków jezdniowych uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego są zróżnicowane. Przed wyborem szkolenia, warto zebrać informację czym charakteryzują się poszczególne kategorie wózków i jakie możliwości otwiera posiadanie danej licencji kierowcy – operatora.

Kategorie wózków widłowych

Uprawnienia na wózki widłowe mogą upoważniać do obsługi wszystkich wózków jezdniowych lub wybranych modeli. Najwięcej daje zezwolenie na kierowanie pojazdami transportu bliskiego kat. I WJO. Ten typ uprawnień jest polecany wszystkim, którzy cenią niezależność, posiadają własną działalność z różnymi rodzajami wózków podnośnikowych, a także osób zamierzających operować pojazdami specjalnymi, tj. wózki wysokiego składowania, unoszące, ze zmiennym ładunkiem czy z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem. Pozostałe dwie kategorie pozwalają kolejno:

  • II WJO – kierować większością rodzajów omawianych pojazdów z wyłączeniem specjalnych,
  • III WJO – obsługiwać wózki prowadzone i zdalnie sterowane.

Wraz ze wzrostem uprawnień zmienia się cena, którą trzeba zapłacić za ich zdobycie. Z drugiej strony, wartość rynkowa pracownika, również ulega zmianie. Czy to oznacza, że zawsze konieczne jest wyrabianie uprawnień pierwszej kategorii? Nie. Rozważmy to na przykładach.

Oferta kursów zbiorowych

Przedsiębiorca potrzebujący większej ilości operatorów, może wyszkolić grupę pracowników, oferując darmowy kurs w zamian za przepracowanie minimalnego okresu w firmie. Darmowe szkolenie staje się argumentem na korzyść pracodawcy i zwiększa jego atrakcyjność w oczach potencjalnych pracowników. Jednocześnie pomaga zdobyć lojalny personel, który przynajmniej część czasu zostanie w danej firmie. W dobie niedoborów siły roboczej, pracodawca często musi sięgać po rozwiązania, które pozwolą przyciągnąć interesantów szukających pracy.

Korzyścią grupowych szkoleń jest atrakcyjna cena – niższa niż w wypadku indywidualnego szkolenia, które pracodawca wysyłający pracownika i tak powinien opłacić. Na zbiorowe szkolenie można wysłać nie tylko nowe osoby, ale również personel, który dobrze wywiązuje się ze swojej pracy, ale nie posiada jeszcze uprawnień pozwalających na obsługę danych pojazdów.

Kursy indywidualne, jako szansa na zwiększenie wartości na rynku pracy

Nie czekając na oferty od firm poszukujących magazynierów z umiejętnościami obsługi wózka widłowego, można zdecydować się na samodzielne zdobycie uprawnienia operatora. Kurs na wózki widłowe może otworzyć drogę do dobrze płatnej pracy w Polsce czy za granicą. Osoba posiadająca dokumenty poświadczające jej umiejętności, już na starcie może oczekiwać lepszego wynagrodzenia, ponieważ na pracodawcy nie stoi obowiązek szkolenia. Warto mieć na uwadze, że właściciel firmy chętniej zatrudni osoby doświadczone lub bez praktyki, ale mające uprawnienia. Nie potrzebuje bowiem inwestować własnych środków w ludzi, którzy mogą się sprawdzić lub też nie i niekoniecznie zostaną na dużej po otrzymaniu uprawnienia na wózki widłowe.

Niskie wymagania, duża odpowiedzialność

Kursy na wózki widłowe cieszą się popularnością ze względu na niskie wymagania. Wystarczy ukończone 18 lat, wykształcenie przynajmniej podstawowe oraz aktualne badania lekarskie stwierdzające zdolność do pracy jako operator – kierowca. Warto zaznaczyć, że trzeci z wymogów pomagamy spełnić. Badania są bowiem wliczone w cenę kursu. Jeśli zatem jesteś pełnoletni i ukończyłeś szkołę podstawową, możesz ukończyć kurs na wózki widłowe.

Niewysokie wymagania nie ujmują bynajmniej samej profesji. Jak każdy zawód, tak i ten wymaga wiedzy i umiejętności. Przewożenie dużych gabarytów i ciężkich przedmiotów przez osobę nie posiadającą odpowiedniego uprawnienia może stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia dla innych pracowników przebywających w hali. To dlatego przed podjęciem pracy, operator musi zdać egzamin Urzędu Dozoru Technicznego. Na tej podstawie otrzymuje uprawnienia na wózki widłowe i może starać się o nowe stanowisko.

Czy można zdać egzamin na wózek widłowy bez skorzystania z kursu?

Tak. W większości przypadków jest to jednak dużo trudniejsze, a oszczędność może okazać się znikoma. Trzeba pamiętać, że egzaminy są płatne, a ich niezaliczenie wiąże się ze zmarnowanymi środkami. Podejście do egzaminu bez kursu może się opłacić osobom, które już posiadały uprawnienia, ale nie zdążyły ich przedłużyć lub z powodu zbyt małego stażu nie mogą tego zrobić. Takie osoby mogą posiadać wystarczającą wiedzę i umiejętności, żeby zdać egzamin. Kandydaci na przyszłego operatora, którzy nie mają praktyki są jednak zachęcani do zapisania się na kurs na wózki widłowe. Dzięki temu, zdobędą informacje na temat budowy, funkcjonowania wózków widłowych, a także zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas pracy na wózku jezdniowym podnośnikowym. Nieocenione okazują się również zajęcia praktyczne pozwalające opanować umiejętności kierowania, operowania, a także konserwacji urządzenia. Kurs na wózek widłowy jest prawie 100 procentową gwarancją zdania egzaminu. Zaledwie ułamek osób, które ukończyły jedno ze szkoleń w naszej firmie, nie zaliczyło egzaminu UDT.

Egzamin i zdobyte uprawnienia

Słowo egzamin zwykle budzi grozę, jak jednak pokazuje historia, dobre przygotowanie pozwala podejść do pytań komisji i zadań praktycznych podczas państwowego sprawdzianu wiedzy i umiejętności z dużą dozą pewności siebie. Kursy na wózki widłowe notują znaczące sukcesy w przyuczeniu do egzaminu, ponieważ nie tylko przekazują suche informacje, ale również pomagają zrozumieć na czym skupiają się egzaminatorzy Urzędu Dozoru Technicznego.

Opisując pokrótce przebieg testu, odbywa się on w następujący sposób:

  • weryfikacja tożsamości
  • zadanie 5 pytań kontrolnych – w tym 2 ogólne związane z samą specyfiką pracy, aktami prawnymi regulującymi pracę operatora, itp., oraz 3 związanych bezpośrednio z kategorią uprawnień o którą się ubiegasz
  • zadanie praktyczne z wykorzystaniem pojazdu transportu bliskiego.

Oczywiście podczas odpowiadania na pytania kontrolne na temat wózków widłowych można popełnić błąd, a nawet dwa. Świadomość ta, pomoże ograniczyć stres towarzyszący kandydatowi. Warto też wiedzieć, że zadania na placu manewrowym nie odbiegają od tych, które będą towarzyszyć podczas obsługi urządzeń w trakcie wykonywania codziennych czynności. Do każdej części egzaminu UDT przygotują cię nasze szkolenia. Kurs na wózki widłowe naprawdę pomaga zdać egzamin.

Uprawnienia operatora – jak długo są ważne i co dają?

W internecie ciągle jeszcze można znaleźć informację, że dokumenty poświadczające możliwość pracy z wykorzystaniem urządzeń takich jak wózki widłowe, są ważne bezterminowo. Zmiana przepisów w 2019 roku wprowadziła jednak ograniczenie od 5 do 10 lat ważności zaświadczenia. Dla osób aktywnych zawodowo, zmiana nie wprowadza żadnych utrudnień. Nie wiąże się też z dodatkowymi kosztami. Posiadane kwalifikacje możesz bez problemu przedłużyć, jeśli w ostatnich 5 latach przepracowałeś minimum 3 lata w zawodzie oraz złożysz wniosek przed zakończeniem terminu ważności dokumentów.

Kurs wózki na widłowe to nasza propozycja dla Ciebie. UDT wymaga zaświadczenia potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu wydawanego na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu. Nasze szkolenia prowadzą profesjonaliści, którzy zwrócą uwagę na wszystkie sprawy, które gwarantują bezpieczeństwo przy obsłudze wózka widłowego. Pomogą zrozumieć na co komisja kładzie szczególny nacisk. Jesteśmy przekonani, że możesz z naszą pomocą dołączyć do szczęśliwych posiadaczy zezwolenia na kierowanie wózkiem widłowym.

Artykuł powstał przy współpracy ze szkołą pomagającą zdobyć uprawnienia na wózki widłowe – https://kursnawozekwidlowy.pl/

1 komentarz

  1. Zdanie egzaminu bez odbycia kursu jest praktycznie nie możliwe, ponieważ Urząd nie udostępnia miejsca, ani wózka widłowego, więc pan/i Kowalski praktycznie nie ma szans zorganizować sobie zdania egzaminu bez udziału ośrodka szkoleniowego i odbycia kursu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *