Co przyda nam się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna praktycznie zawsze przebiega według ściśle wytyczonego klucza. Obowiązuje na niej strój formalny i odbywa się ona w odpowiednich warunkach. Czy powinniśmy na nią coś zabrać? A jeśli tak, to co wypada, a czego raczej nie będziemy potrzebować?

Rzeczy przydatne podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Bardzo często wielu pracodawców na poziomie ogłoszeń zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl prosi o przesłanie swojego portfolio. Jest to jeden z tych dokumentów, które warto zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Nie każdy potrafi odnaleźć się w ogromie własnych prac, dlatego dobrze jest mieć ich kopię przy sobie. Ponadto, jeśli wcześniej nie wysyłaliśmy portfolio do przyszłego, potencjalnego pracodawcy, może on o nie poprosić. Warto również na każdą rozmowę brać ze sobą dokumenty rekrutacyjne, takie jak np. list polecający czy motywacyjny bądź odpisy oraz kopie dyplomów. Przydatne może się okazać również CV, zbiór pytań, które mamy do rekrutera oraz butelka wody. Możemy również zabrać ze sobą amulet na szczęście, który dyskretnie schowamy do kieszeni.

Czego nie powinniśmy zabierać na rozmowę kwalifikacyjną?

Na rozmowę kwalifikacyjną nie powinniśmy przede wszystkim zabierać dużych ilości jedzenia i picia. Jest to spotkanie formalne, a spożywanie posiłku w dużym stopniu rozluźnia atmosferę. Ponadto, nie powinniśmy próbować obdarowywać rekrutera bądź potencjalnego pracodawcy prezentami, nawet w formie poczęstunku. Może to być odebrane jako próba wkupienia się w łaski podarunkami, a nie umiejętnościami. Wstrzymać się powinniśmy również z zabieraniem ze sobą nadmiernej garderoby oraz rzeczy wskazujących, iż poświęcamy tego dnia czas czemuś innemu, np. walizki podróżnej. Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie formalne, na które każdy, włącznie z pracodawcą, poświęca czas. Musimy go więc szanować i zachować biznesowy savoir vivre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *