Osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje wiele przywilejów. Do nich należą m.in. płatne urlopy zdrowotne i wypoczynkowe. Szczególnym uprawnieniem pracownika, na które warto zwrócić uwagę, jest urlop okolicznościowy. To dzień lub dwa dni wolne od pacy przysługujące ze względu na zaistnienie nieprzewidzianych okoliczności oraz zdarzeń życiowych i płatne, jak urlop wypoczynkowy.
Urlop okolicznościowy przy umowie o pracę
Do płatnego urlopu okolicznościowego mają prawo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jeśli więc oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl dotyczą innych kontraktów, bądź przygotowany na to, że bez względu na aktualną sytuację będziesz zobowiązany do stawienia się w firmie i wykonania powierzonych Ci obowiązków.
Każdy z pracowników tzw. „etatowych” może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu okolicznościowego. O ile w przypadku urlopu wypoczynkowego pracodawca może odmówić udzielenia go w żądanym terminie, o tyle w przypadku urlopu okolicznościowego musi zwolnic pracownika na dzień lub dwa z pełnienia obowiązków zawodowych i obecności w miejscu, w którym wykonywana jest praca.
Kiedy urlop okolicznościowy i jak długi?
Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, ale
może zażądać przedstawienia dokumentu potwierdzającego wystąpienie okoliczności oraz terminu, w jakim ma ona miejsce. W przypadku ślubu będzie to akt zawarcia związku małżeńskiego, a w przypadku śmierci bliskiej osoby – jej akt zgonu.
Długość urlopu okolicznościowego zależy od sytuacji, w jakiej jest on udzielany. Na swój ślub lub z okazji narodzin potomka pracownikowi przysługują dwa dni wolne od pracy. Podobnie w przypadku śmierci dziecka, współmałżonka, rodzica, macochy lub ojczyma.
Na okoliczność ślubu swojego dziecka lub pogrzebu rodzeństwa, teściów, dziadków bądź innej osoby będącej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką, pracodawca ma obowiązek udzielenia mu jednodniowego urlopu okolicznościowego.