Maszyny rolnicze – zakup czy leasing? Co się bardziej opłaca?

Obecność sprzętu rolniczego jest bez wątpienia niezwykle ważnym i nieodłącznym aspektem każdego gospodarstwa. Przeróżne maszyny rolnicze spełniają swoje określone zadania, a ich celem jest ułatwienie pracy ludziom, zapewnienie największej wydajności i efektywności oraz bezpieczeństwa. To, że warto zainwestować w potrzebny lub niezbędny sprzęt rolniczy jest dosyć jasne. Jednak nie zawsze oczywiste jest to czy lepiej zdecydować się na zakup maszyny czy jej leasing. Jaka forma jest atrakcyjniejsza i korzystniejsza dla przeciętnego rolnika? O tym poniżej.

Zakup maszyny na własność – gotówka

Bez wątpienia wielką zaletą zakupu maszyny rolniczej na własność jest to, że rolnik płaci za maszynę, która następnie nie generuje już żadnych kosztów oprócz eksploatacyjnych. Jednak tutaj należy pamiętać, że koszt związany z zakupem maszyny jest zazwyczaj dość duży. Wszystko oczywiście zależy od tego o jakie maszyny rolnicze dokładnie chodzi jednak sprzęt tego typu nie należy nigdy do najtańszych. Przed zakupem liczyć się zatem trzeba z koniecznością wyłożenia niemałych środków pieniężnych. Zaleta jest jednak wielka: po dokonaniu transakcji posiadamy własny i sprawny sprzęt.

Zakup maszyny na kredyt

W sytuacji, gdy nie mamy jednak możliwości na zapłacenie gotówką za maszyny rolnicze możemy rozważyć podjęcie kredytu. Opcja jest dość fajna, a banki oferują liczne możliwości i warianty kredytów. Warto jednak mieć na uwadze, że wraz z kredytem decydujemy się także na liczne odsetki. Stąd też ostateczna kwota spłaty jest znacznie wyższa niż sama kwota pożyczanej sumy pieniędzy. Niestety, ale nieco na tym tracimy jednocześnie zyskując jednak szansę na zakupienie niezbędnych maszyn rolniczych, które pomogą rozwinąć u usprawnić gospodarstwo. Kredyty mają swoje wady i zalety, a co najważniejsze zawsze należy dokładnie przyglądać się ich formie, a także szczegółom.

Leasing maszyn rolniczych – jak to wygląda w praktyce?

W ostatnim czasie co raz bardziej popularne staje się leasingowanie sprzętu rolniczego. Wielu przedsiębiorców i rolników stawia bowiem na nowoczesne rozwiązania finansowe. Firmy oferujące leasingi chcą z kolei zapewnić dostęp do sprawnych i atrakcyjnych maszyn. Formy leasingu są przeróżne, a przez cały okres leasingowania rolnik musi uiszczać opłaty ratalne związane z użytkowaniem sprzętu. Dzięki nowoczesnym maszynom rolniczym można dość łatwo rozwinąć gospodarstwo, dlatego też w przypadku braku środków na zakup własnej maszyny warto rozważyć jej leasing – oczywiście na korzystnych warunkach.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem z szybami do ciągników eszyby.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *