Czym jest dla nas ekonomia?

Ekonomia na co dzień

Ekonomia i finanse to dwie pokrewne dziedziny, które są niezbyt znane przeciętnym Kowalskim. Finanse są znane chociażby ze względów osobistych – każdy z nas dostaje wypłatę, planuje budżet rodzinny czy odkłada oszczędności na tak zwaną “czarną godzinę”. Z ekonomią jest nieco odmienna sytuacja, ponieważ wszystkie jej skomplikowane definicje znać może (i chce) tylko wykwalifikowany do tego człowiek.
Najczęściej człowiek, który ukończył ekonomię – odpowiednie studia w tym zakresie zapewniają tytuł ekonomisty. Zadania, które wykonuje są naprawdę mało znanym szczegółem, ponieważ wszystkie ekonomiczne przeliczenia i wzory przyprawiają zwyczajnych ludzi o zawrót głowy. Ekonomiści zazwyczaj cechują się dobrą pamięcią do matematyki, dlatego jest najmniej popularnym wybieranym kierunkiem studiów z uwagi na trudne przyswojenie materiału.

Jaki musi być dobry ekonomista?

02Wszelkie finanse stają się nam bliskie, ponieważ każdy z nas zarabia i przede wszystkim – wydaje tą wypłatę napędzając gospodarkę państwa. Robimy to nieświadomie, ale tak jest. Ekonomista od przeciętnego człowieka rożni się tym, że doskonale zdaje sobie sprawę z tego jakie mechanizmy rynkowe na niego działają. Może się temu przeciwstawiać ale też może je wykorzystać w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Ekonomista to człowiek, który pieniądze traktuje nie tylko jako środek płatniczy ale również skupia na się na ich pomnażaniu oraz oszczędzaniu. Dobry ekonomista jest bowiem również człowiekiem umiejącym oszczędzać w najróżniejszy sposób. Zna narzędzia rynków finansowych i umie się w nich efektywnie poruszać. Ekonomiści twierdzą, że ekonomi można się nauczyć, ale prawdziwym ekonomistą się po prostu jest.

Ekonomia w przemyśle

Ekonomia w praktyce to przede wszystkim odpowiednie działanie na rzecz na przykład przedsiębiorstwa. Wykresy, słupki i wzory nigdy nie zastąpią prawdziwych rozwiązań technicznych mających na celu osiągnięcie zamierzeń ekonomisty w zakładzie pracy. W czasie kryzysu wiele firm miało problemy finansowe, wiele z nich upadło lub zostało wykupione przez większe koncerny. To właśnie w takich firmach ekonomiście mogli pokazać się z dobrej strony. Obecnie czasy są już lepsze, ale ekonomia nadal jest czynnikiem, który nieraz wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *