Praca Ochroniarza – Jak Zdobyć Uprawnienia

Zawód ochroniarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością za ochraniane mienie a także życie i zdrowie innych osób. Osoba wykonująca tą funkcję powinna więc wyróżniać się odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi a także posiadać niezbędne do wykonywania zawodu uprawnienia. Co należy do obowiązków ochroniarza i jakie kursy musisz ukończyć by pracować w zawodzie?

Kim jest ochroniarz

Ochroniarz wykonuje zadania ochrony w formie doraźnej, stałej, konwoju mienia, przedmiotów wartościowych i niebezpiecznych oraz dozorze sygnałów alarmowych. Dodatkowo, pracownikiem ochrony jest także osoba, której imię i nazwisko wpisane zostało na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego i pracuje w zakładzie w którym pracodawca utworzył w zakładzie wewnętrzne służby ochrony. Podczas wykonywanych przez siebie czynności, osoba wykonująca zawód ochroniarza jest zobowiązana okazywać legitymację.

praca na stanowisku ochroniarza

Zakres obowiązków ochroniarza

Choć często nie zwracamy na to uwagi, zawód ochroniarza pełni ważną rolę w społeczeństwie. To dzięki niemu możemy czuć się bezpiecznie w pracy, biorąc udział w wydarzeniu czy nawet robiąc zakupy w centrum handlowym. Osoba pełniąca tę funkcję codziennie dba, aby nic nie zagrażało objętego ochroną mieniu a przebywające na określonym terenie osoby czuły się pewnie i komfortowo. Do najważniejszych obowiązków ochroniarza należą:

  • Zachowanie tajemnicy służbowej.
  • Kontrola wejść i wyjść pracowników danej firmy.
  • Wydawanie kluczy pracownikom biura czy firmy.
  • Sprawdzanie pojazdów przyjeżdżających na teren obiektu, który jest ochraniany.
  • W razie konieczności obowiązek przeprowadzenia ewakuacji.
  • Zabezpieczenie, monitorowanie obiektu i ochrona przed włamaniami.
  • Patrole mające na celu sprawdzenie bezpieczeństwa obiektu.
  • W uzasadnionych przypadkach – kontrola trzeźwości pracowników.
  • W razie podejrzenia zagrożenia lub sytuacji kryzysowej – kontrola osobista.
  • Szybka reakcja na sytuacje, w których dana osoba łamie prawo.
  • W razie popełnionego przestępstwa zatrzymanie sprawcy i powiadomienie organów ścigania.

obowiązki pracownika ochrony

Jak zostać ochroniarzem

Pracownikiem ochrony nie może zostać każdy. Osoba ubiegająca się o dane stanowisko musi posiadać odpowiednie predyspozycje nie tylko fizyczne ale również psychiczne. Ważna jest osobowość pracownika, czy jest on osobą zdyscyplinowaną, zrównoważoną, potrafi działać w silnym stresie, nie boi się wyzwań i zachowuje spokój w sytuacjach kryzysowych. Ponadto, kandydat powinien znać przepisy i posiadać podstawową wiedzę z zakresu prawa. To jednak nie wszystko. Aby osoba ubiegająca się o prawa do wykonywania zawodu mogła zostać licencjonowanym ochroniarzem powinna ukończyć kursu na kwalifikowanego pracownika ochrony i zdobycie wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Głównymi obszarami tematycznymi kursu na pracownika ochrony jest:

    • przedstawienie wybranych zagadnień dotyczących ochrony osób i mienia,
    • przedstawienie wybranych elementów prawa karnego, cywilnego i pracy.
    • dostarczenie wiedzy dotyczącej zagadnień psychologicznych,
    • kurs pierwszej pomocy,
    • szkolenie strzeleckie,
    • dostarczenie wiedzy potrzebnej do wykonywania zadania ochrony mienia,
  • przedstawienie zagadnień samoobrony i technik interwencyjnych.

Rodzaje licencji

Licencje na pracownika ochrony wydawane zostają przez komendy wojewódzkie. Warunkiem zdobycia licencji jest, rzecz jasna – zdobycie odpowiedniej wiedzy, ukończenie kursu na kwalifikowanego pracownika ochrony. O zdobycie licencji ubiegać może się osoba spełniająca wymienione powyżej warunki a oprócz tego ta, która ukończyła 21 lat i nie była wcześniej karana. Obecnie spotykamy się z dwoma stopniami licencji I i II .

    • Pierwszy stopień to ten niższy, szkolenie możesz odbyć przed 21 rokiem życia ale samą licencję otrzymujesz dopiero w momencie ukończenia tego wieku.  
  • Drugi stopień natomiast jest wyższy pułapem, abyś mógł się nim pochwalić musisz odbyć kursy, szkolenia i wykazać się wiedzą czyli zdać egzamin. Druga opcja jest też zazwyczaj kosztowniejsza i kosztuje zazwyczaj od 1300 do 2200 zł.

Jak wygląda egzamin na ochroniarza

Zadaniem ostatnim, który musisz wykonać aby stać się licencjonowanym ochroniarzem jest konieczność zdania egzaminu, który składa się z kilku części.

      1. Pierwszą z nich jest część pisemna i ustna – odpowiadasz na pytania związane z wykonywaniem przyszłego zawodu.
    1. Następnie przystępujesz do egzaminu z samoobrony, przedstawiasz wszystkie techniki jakich się nauczyłeś i wykazujesz umiejętnościami szybkiej reakcji, obezwładnienia danej osoby, podejmowania decyzji i stanowczości w kryzysowej sytuacji.
  • Egzamin z technik interwencyjnych.
  1. Komisja sprawdza czy potrafisz strzelać – oddajesz kilka strzałów z pistoletu, broni gładko lufowej i pistoletu maszynowego.

egzamin ze strzelania

Praca w zawodzie – Przykłady niebezpiecznych sytuacji

Podejmując pracę w zawodzie ochroniarza bardzo szybko zorientujesz się, jak zdobyta w trakcie szkoleń wiedza przełoży się na codziennie wykonywane obowiązki. Z pewnością niejednokrotnie staniesz przed trudnymi wyborami, koniecznością podjęcia decyzji niemal w ułamku sekundy i sprawnej reakcji.

Do przykładowych, niebezpiecznych sytuacji z którymi możesz się spotkać należą:

    1. Konieczność ujęcia i obezwładnienia złodzieja.
    1. Napad z bronią.
    1. Alarm i podejrzenie podłożenia ładunku wybuchowego.
    1. Pożar.
    1. Ciężkie sytuacje kryzysowe – konieczność zabezpieczenia obszaru i zagwarantowanie bezpieczeństa osobom przebywającym na nim.
  1. Wypadek na terenie ochranianego obiektu.

To tylko niektóre z licznych możliwości, dlatego tak ważna jest kondycja psychiczna i predyspozycje kandydata na pracownika ochrony.

Ile zarabia ochroniarz

Miesięczne wynagrodzenie ochroniarza zależne jest między innymi od wielkości firmy i kapitału jakim dysponuje dana firma, wykształcenia i doświadczenia jakie posiada pracownik a także stażu pracy i miasta w jakim pracuje. Śmiało można rzec, że im większe miasto tym szersze możliwości zarobkowe, tak więc podejmując pracę w Warszawie, możliwe, że będziesz zarabiał więcej niż w małej miejscowości. Mediana wynagrodzenia ochroniarza w roku 2017 wynosi 2072 zł. Możesz jednak zarabiać więcej lub mniej, wszystko zależy od Twojego pracodawcy.

Wykonywanie zawodu ochroniarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością o rozwagą. Aby móc sprawować daną funkcję powinieneś więc wyróżniać się istotnymi cechami. Pamiętaj, że sytuacje przed którymi staniesz nie zawsze będa proste i niejednokrotnie postawią Cię przed koniecznością podjęcia trudnych decyzji. Jedno jest pewne, w tym zawodzie najważniejsze jest bezpieczeństwo ochranianego mienia i osób przebywających na danym terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *