Praca zmianowa

Occupied businessman multitasking in cafe with technology

Praca na zmiany jest rozwiązaniem, do którego nie każdy pracownik będzie w stanie przywyknąć. Z jednej strony praca na dwie lub trzy zmiany może być rozbijająca dla organizmu. Z drugiej jednak strony stwarza pewne możliwości, których nie można uzyskać pracując codziennie w tych samych godzinach.

Wady i zalety pracy zmianowej

Oferty pracy umieszczone na portalach takich jak pracuj.pl, oferują wiele ogłoszeń dotyczących pracy zmianowej. Najczęściej są to wszelkie prace magazynowe w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Praca zmianowa z pewnością ma wady i zalety. Uzależnione jest to od potrzeb i oczekiwań pracowników. Niektóre osoby uważają, iż dzięki pracy zmianowej mają możliwość załatwienia większej ilości prywatnych spraw, czego nie byliby w stanie zrobić pracując codziennie od 7 do 15. W szczególności dotyczy to załatwiania spraw urzędowych, gdyż tego rodzaju placówki funkcjonują w godzinach pokrywających się z godzinami pracy osób wykonujących swoje obowiązki na porannej zmianie.
Niestety jest również druga strona medalu. Praca w godzinach nocnych skutkuje koniecznością odpoczynku w ciągu dnia. Następnie ponownie nadchodzi czas wczesnych pobudek, ponieważ rozpoczyna się okres pracy na godziny poranne. Jest to dla organizmu spory wysiłek i nie każdy sobie z tym poradzi. Mogą pojawić się wówczas różnego rodzaju dolegliwości, takie jak bóle głowy, rozdrażnienie, uczucie zmęczenia.
Dodatkowo jeśli inni członkowie rodziny pracują w stałych godzinach pracy, może dojść do sytuacji, w której domownicy będą się ze sobą mijać, co oznacza zdecydowanie mniejszą ilość czasu, którą rodzina może spędzić ze sobą razem.

Czy można na tym zyskać?

Praca w godzinach nocnych skutkuje uzyskaniem prawa do wyższego wynagrodzenia. Każda godzina przepracowana w porze nocnej, oznacza uzyskanie dodatku w wysokości 20% stawki godzinowej, jaka wynika z najniższego wynagrodzenia za pracę. Tego rodzaju dodatek może również zostać zastąpiony czasem wolnym. W takim przypadku jeśli wystąpi o to pracownik, wówczas za każdą godzinę pracy nocnej, przysługuje jedna godzina wolna. Jeśli występuje o to pracodawca, wtedy za każdą godzinę pracy w nocy, przysługuje 1,5 godziny czasu wolnego.
Oprócz kwestii finansowych, uważa się, że praca w nocy często jest mniej stresująca, niż ta, która odbywa się w ciągu dnia.
Mimo tego, iż praca zmianowa może stanowić spore obciążenie, dla części osób może być dobrym rozwiązaniem. Istnieje grupa pracowników, która czuje się bardzo dobrze w takim trybie wykonywania obowiązków. Zależy to jednak od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *