Przedsiębiorco – sprawdź, które sprawy załatwisz przez Internet

firma-co-mozna-zalatwic-przez-internet

Dzięki szybkiemu rozwojowi różnego typu platform internetowych, dziś wiele spraw urzędowych możemy załatwić wprost z ekranu naszego komputera. Jakich formalności możemy dopełnić przez Internet? Czym jest ePUP i jakie korzyści płyną z korzystania z systemu?

ePUAP – platforma do załatwiania spraw służbowych

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) działa w Polsce od 2008 roku. Uruchomiona została z myślą o załatwianiu spraw urzędowych drogą internetową. Ze wszystkich możliwości, jakie daje platforma może korzystać każdy, kto założy konto i potwierdzi swoją tożsamość w wybranym punkcie, legitymując się dowodem osobistym lub paszportem. Swoją tożsamość można także potwierdzić, składając podpis elektroniczny lub zakładając bezpłatny profil zaufany. Tworząc taki profil, trzeba tylko pamiętać o tym, że jest on ważny okresowo (przez trzy lata). Po upływie tego czasu profil należy odnowić.

Ważne dokumenty w postaci papierowej autoryzujemy, podpisując je i przybijając pieczątkę firmową, potwierdzanie autentyczności dokumentów online często wymaga użycia podpisu elektronicznego. Możemy go nabyć w firmach, które oferują usługi certyfikacyjne. Aby taki podpis był ważny, przedsiębiorstwo musi być wpisane do rejestru Ministerstwa Gospodarki.

Specyfikę i różnice pomiędzy profilem zaufanym a podpisem elektronicznym przedstawia poniższa grafika.

profil-zaufany-czy-podpis-elektroniczny

Platforma ePUAP pozwala na szybsze i wygodniejsze załatwienie wielu spraw: zarówno osobistych, jak i tych związanych z działalnością gospodarczą. Dzięki temu można uniknąć stania w długich kolejkach i odwiedzania wielu urzędów.

Skróconą listę spraw, które z powodzeniem załatwimy za pośrednictwem platformy ePUAP, przedstawiamy poniżej.

najwazniejsze-sprawy-ktore-zalatwisz-przez-epuap

Dodatkowo inne interesujące gałęzie, które są dostępne z poziomu platformy to m.in.: dofinansowanie z funduszy UE, Ochrona Środowiska, Prawo i Sądownictwo czy Edukacja.

Najważniejsze sprawy, które można załatwić online

  1.    Założenie własnej firmy

To pierwsza czynność, którą musi wykonać przyszły przedsiębiorca. Elektronicznie można złożyć wniosek CEIDG, otrzymać numery REGON oraz NIP, zgłosić działalność do ZUS-u, a także zdecydować o formie jej opodatkowania. Wszystkie wymienione wyżej formalności można załatwić, korzystając z platformy ePUAP.

  1.    Złożenie deklaracji podatkowych

Składanie oświadczeń podatkowych, dopasowanych do naszego profilu zawodowego to powszechny obowiązek. Za pomocą Internetu można składać wnioski PIT, VAT oraz PCC. Aby złożyć przez Internet deklarację PIT, należy podać swoje dane osobowe oraz wpisać w odpowiednią rubrykę kwotę przychodu wykazaną w poprzednim rozliczeniu. W przypadku deklaracji VAT oraz PCC trzeba uzupełnić kwotę przychodu albo roczne obliczenie podatku. Do wysyłki deklaracji podatkowych służą platformy e-Deklaracje oraz e-PUAP.

  1. Sprawy formalne w ZUS-ie

Online możemy również składać niektóre wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak np. deklaracje rozliczeniowe ZUS ZUA, a także sprawdzić swoje dane. Te czynności można wykonywać za pośrednictwem platformy PUE. Wciąż jednak takie dokumenty jak ZUS Z-b3 czy ZUS ZLA musimy przekazać do urzędu osobiście.

  1. Weryfikacja kontrahentów

Przez Internet sprawdzimy wiarygodność naszego kontrahenta i w ten sposób ustrzeżemy się przed wieloma problemami, które mogą się pojawić na etapie współpracy. Aby upewnić się, czy nasz potencjalny partner handlowy jest uczciwy, możemy zweryfikować jego dane w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Biurach Informacji Gospodarczych. Dodatkowo możemy także sprawdzić, czy jego dane nie widnieją w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

  1. Przesyłanie dokumentów do różnych urzędów

Przez Internet możemy złożyć różnego typu wnioski o dofinansowanie, regulować opłaty naliczone za nieruchomość czy uzyskać niektóre zaświadczenia. Listę spraw, które można wykonać za pośrednictwem ePUAP, można łatwo sprawdzić na stronie:

  1. Usługi sądowe

Za pomocą platformy e-Sąd można starać się o zapłatę długu oraz rozwiązywać problemy pomiędzy kontrahentami, którzy nie regulują w terminie zobowiązań finansowych. Załatwianie części spraw sądowych przez Internet to znaczna oszczędność czasu oraz pieniędzy i możliwość monitorowania postępu prac z każdego miejsca na Ziemi.

  1.    Rachunki za energię, dostęp do internetu oraz inne

Bez trudu przez internet zapłacimy za wynajmowany lokal oraz media. Tych formalności dopełnimy za pomocą platformy bankowej lub specjalnych e-biur, które są udostępniane np. przez dostawców energii elektrycznej. To rozwiązanie tańsze i pozwalające oszczędzić sporo czasu. Niektóre placówki umożliwiają także przyznanie kredytu droga internetową.

Wystarczy komputer z dostępem do Internetu

Sieć internetowa to potężne narzędzie umożliwiające załatwienie wielu spraw zarówno osobistych, jak i zawodowych. Państwowe platformy online z każdym rokiem rozwijają się coraz bardziej, dzięki czemu zakres spraw urzędowych, które można załatwić w domu, będzie się poszerzał. Obecnie największą platformą do załatwiania spraw związanych z e-administracją jest ePUAP. Warto jej możliwości wypróbować już dziś, by ułatwić sobie prowadzenie firmy.

Część formalności, ze względu na swoją specyfikę wciąż jednak trzeba załatwić osobiście. Warto mieć wtedy przy sobie pieczątkę firmową, która potwierdzi wagę dokumentów i pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy. Duży wybór pieczątek wraz z przykładami odbić znajduje się na stronie: http://www.stampler.pl/odbicia-pieczatki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *