Rodzinne wakacje w Kołobrzegu – jak spędzić je bezpiecznie?

Nareszcie nadszedł dzień, na który ty i twoja rodzina czekaliście od miesięcy, i jesteście szczęśliwie zadowoleni z fantastycznego wakacyjnego czasu, który czeka na was w Kołobrzegu. Masz idealny krem do opalania dla każdego z potrzeb skóry członka rodziny i wystarczającą ilość wody, aby zapewnić wszystkim nawodnienie przez co najmniej miesiąc. Wszyscy są gotowi wyruszyć na plażę, by dobrze się bawić i badać inne atrakcje dla dzieci Kołobrzeg.

Ale uwaga – zanim wyjdziesz za drzwi, aby cieszyć się wspaniałymi plażami i piaskiem, poświęć chwilę na odświeżenie kilku wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na plaży. Ocean jest wspaniały i pociągający, a naturalne jest to, że chcesz wskoczyć do środka i doświadczyć jego wspaniałości dla siebie. Jednak niektóre warunki wodne i kąpieliska są bezpieczniejsze niż inne.

Czy wiesz, jak poprawnie interpretować znaki plażowe i ostrzeżenia dotyczące flag plażowych?

Brak flagi ostrzegawczej na plaży nie oznacza, że warunki są bezpieczne do pływania. Warunki surfowania / pływania mogą ulec zmianie, a pogoda na plaży może się nagle zmienić.

Bez względu na to, jak dobrym jesteś pływakiem, wystarczy ułamek sekundy, aby potężna fala zrzuciła Cię z nóg lub silny prąd, mógł wciągnąć cię pod powierzchnię. Pływanie z partnerem zapewnia, że w pobliżu jest ktoś, kto może natychmiast ostrzec ludzi na lądzie, jeśli nie będziesz w stanie wezwać pomocy.

Jeśli twój partner był w niebezpieczeństwie, czy wiesz, jak rozpoznać oznaki instynktownej reakcji utonięcia?

Prądy zrywające to silne prądy wodne, które mogą „oderwać” ludzi od brzegu. Prądy te są niebezpieczne i mogą usidlić nawet najbardziej doświadczonego pływaka plażowego. Ponad 8 na każde 10 akcji ratowniczych przeprowadzanych przez ich certyfikowanych ratowników wynika z prądów zrywających.

Dlatego jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych sygnałów na plaży, może to wskazywać na aktywny prąd zrywający:

  • kanał wzburzonej, wzburzonej wody
  • obszar mający zauważalną różnicę w kolorze wody
  • linia piany, wodorostów lub szczątków poruszających się równomiernie w kierunku morza
  • przerwa w nadchodzącym wzorze fali

I najważniejsze: pilnuj dzieci!

Według danych – dzieci w wieku 1-4 lat częściej umierają z powodu utonięcia, niż jakakolwiek inna przyczyna niezwiązana z wadami wrodzonymi, a śmierć w wyniku utonięcia jest główną przyczyną niezamierzonej śmierci dzieci w wieku 1 lat -14 (tylko po wypadkach samochodowych). Konieczne jest ścisłe nadzorowanie dzieci w każdym wieku podczas przebywania w dowolnym zbiorniku wodnym lub w jego pobliżu.

A poza tym – chrońcie skórę!

Czy wiesz, że najczęstszym rodzajem raka jest rak skóry? Czerniak jest szczególnym rodzajem raka skóry, który stanowi bardzo mały ogólny odsetek przypadków raka skóry, ale jest odpowiedzialny za dużą liczbę zgonów. Jednym z największych czynników ryzyka rozwoju czerniaka jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), takie jak występujące w promieniach słonecznych. Zatem – chrońcie skórę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *