Równość, wynagrodzenie, płeć – co jeszcze mówi prawo pracy?

Posiadanie i prowadzenie firmy nie jest łatwym przedsięwzięciem. Niezależnie od tego, czy rozwiązujesz problemy w łańcuchu dostaw, wypracowujesz umowy sprzedaży, zarządzasz listą płac, czy integrujesz nowy biometryczny system czasu i obecności z istniejącą siecią, prawdopodobnie masz już pełne ręce roboty.

Jeśli masz szczęście, możesz zatrudnić wykształconych i doświadczonych specjalistów, którzy zajmą się różnymi szczegółami i zmniejszą obciążenie. Gdy jednak dostaniesz personel na pokład, zyskasz dodatkowe obowiązki, które wykraczają daleko poza prognozowanie siły roboczej i zaopatrzenie pokoju wypoczynkowego w bajgle i kawę.

Wszyscy właściciele firm muszą zrozumieć przepisy prawa pracy regulujące sposób traktowania pracowników. Jeśli chcesz uniknąć problemów z prawem, koniecznie musisz wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w Twojej firmie, abyś mógł je przestrzegać zgodnie z tym, co stanowi prawo pracy.

Chociaż istnieje wiele przepisów, które prawdopodobnie mają zastosowanie, jest kilka takich, o których powinieneś wiedzieć przed zatrudnieniem pierwszego pracownika. Oto niektóre z najważniejszych przepisów prawa pracy, które należy zrozumieć i przestrzegać, a w razie wątpliwości poprosić o to, by adwokat prawo pracy wyjaśnił je dla Ciebie.

Równość w miejscu pracy

Jeśli jeszcze tego nie słyszałeś, nielegalne jest płacenie kobietom mniej za wykonywanie tej samej pracy co mężczyźni. Zostało to ustanowione już dawno. Dlaczego więc kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyzna na tej samej pozycji?

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn mają wpływ na wiele czynników. Po pierwsze, większość pracowników zniechęca się do omawiania swoich wynagrodzeń ze współpracownikami, więc wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy z rozbieżności. Ponadto nie zawsze łatwo jest udowodnić, że kobiety i mężczyźni wykonują tę samą pracę.

Pracodawcy mogą twierdzić, że chociaż tytuły są takie same lub podobne, istnieją zmienne, które pozwalają na zróżnicowane wynagrodzenie, takie jak różnice w opisie stanowiska, faktyczne obowiązki oraz czynniki takie jak wykształcenie i doświadczenie, które mogą przechylić skalę wynagrodzeń. Co gorsza, większość kobiet często nie docenia swoich składek, prosząc (lub akceptując) niższe wynagrodzenie oraz pozwalając na mniej podwyżek i awansów niż mężczyźni.

Oczywiście są to wszystkie kwestie sporne, ponieważ do pracodawców należy zaangażowanie odpowiedniego zarządzania siłą roboczą, aby zapewnić, że nie będzie dyskryminacji, jeśli chodzi o równe wynagradzanie mężczyzn i kobiet za wykonywanie tej samej pracy zgodnie z ustawą o równym wynagrodzeniu.

Istnieją też bardzo ważne prawa dla pracodawców – które niosą bardzo realne konsekwencje dla wszelkiego rodzaju dyskryminacji w miejscu pracy, w tym zatrudniania, zwalniania i praktyk płatniczych.

Na mocy tych przepisów pracodawcy są zobowiązani do równego traktowania wszystkich pracowników i potencjalnych pracowników podczas procesu zatrudniania. Jest jeszcze wiele innych zawiłości i zagadnień związanych z pracy, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź ten link: https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *