Rzetelny pracownik na wagę złota

dobry-pracownik

Każdy pracodawca chciałby mieć wartościowych pracowników, gdyż sytuacja ta gwarantuje mu lepszy rozwój przedsiębiorstwa oraz odbiór jego firmy, jako solidnej.

Coraz częściej jednak słychać głosy, że fakt, iż w Polsce jest wysokie bezrobocie, nie jest równoznaczny z możliwością znalezienie rzetelnej osoby na konkretne stanowisko. Jak więc usprawnić tenże proces i odsiać ziarno od plew?

Najbardziej popularny sposób

Szybkość internetowych połączeń daje pracodawca wiele możliwości przeprowadzenia sprawnej rekrutacji pracowników. Samo zamieszczenie ogłoszenia na jednym z portali internetowych to niewielkie poświęcenie czasu. Często też otrzymujemy taką możliwość nieodpłatnie, co również może przemawiać za wyborem tego kanału komunikacji z kandydatami. Budujemy wymagania i ofertę firmy, podajemy adres mailowy do przesyłania CV potencjalnych pracowników, a następnie dokonujemy selekcji. Możemy także postawić wymóg wykonania konkretnego zadania – np. napisania tekstu – by sprawdzić kompetencje osoby ubiegającej się o dane stanowisko. Można napisać także test do wypełnienia, którego wyniki dadzą nam odpowiedź o podstawowych umiejętnościach kandydata.

Zleć to innym

Istnieją na naszym rynku firmy specjalizujące się w przeprowadzaniu rekrutacji pracowników, wyręczając tym samym pracodawców. Sposób ten oszczędza nam czas, który stracilibyśmy na wstępną selekcję i przekopywanie się przez setki aplikacji, zwłaszcza kiedy nasza oferta pracy jest atrakcyjna. Pracownik agencji HR, który nam pomaga, robi to za nas i według klucza, który mu dostarczamy, wyszukuje ludzi odpowiadających naszym oczekiwaniom. Potem pracodawca dostaje opinie o danym kandydacie i może zdecydować, czy jest czy też nie jest zainteresowany współpraca z nim.

Urząd pracy

Zgłaszając nasza ofertę do Urzędu Pracy dostajemy dodatkowe profity. W przypadku pozyskania pracownika z grona osób bezrobotnych, widniejących w spisie urzędu, pracodawca otrzymuje tzw. dodatki aktywizacyjny. Dzięki tym pieniądzom łatwiej będzie mu np. utworzyć nowe miejsce pracy. Warto też wiedzieć, że ta opcja jest darmowa. Natomiast oferta ma szanse dotrzeć do szerokiego grona osób, podczas spotkań urzędników z ludźmi bezrobotnymi.

A może staż?

Idealną opcją przetestowania nowego pracownika, ograniczając przy tym koszty przedsięwzięcia, jest prośba skierowana do Urzędu Pracy o przyznanie stażysty, z programów dotowanych z funduszy Unii Europejskiej. Wynagrodzenie w ten sposób zatrudnionej osoby pokrywa Urząd, więc możemy uniknąć kosztów nietrafionej inwestycji. Jeśli jednak zdarzy się, że trafimy na rzetelną osobę, nic nie stoi na przeszkodzie, by po stażu przejąć takiego kandydata i zatrudnić go osobiście.

Prywatne kontakty

Skoro nasz biznes prosperuje na tyle sprawnie, że możemy sobie pozwolić na utworzenie nowego miejsca pracy, to niemal na pewno posiadamy już także jakąś sieć kontaktów biznesowych. Tutaj także można szukać pomocy w poszukiwaniach pracowników. Inną opcją jest poproszenie swoich prywatnych znajomych o rekomendację, jeśli znają odpowiedniego kandydata lub kandydatkę. Nikt przecież nie poleci nam osoby niegodnej zaufania, gdyż świadczyło by to także niezbyt dobrze o nim samym.

Materiał stworzony we współpracy z http://bizneslane.pl oraz SzukamEpracy.pl – praca w domu – dziękujemy za dostarczone materiały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *