Stopniowe starzenie się społeczeństwa sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na różne zawody, głównie na opiekunów osób starszych. Czy rzeczywiście warto zdobywać wykształcenie w tym kierunku i czy opiekunowie mogą liczyć na łatwe znalezienie pracy?
Wzrost liczby osób starszych i spadek ilości młodych ludzi powoduje, że coraz więcej seniorów potrzebuje opieki. Wielu ludzi w podeszłym wieku skarży się na problemy ze zdrowiem, które sprawiają, że nie są one w stanie samodzielnie funkcjonować. Opieka może być świadczona w domu lub w specjalnym ośrodku. W każdym z tych przypadków potrzebny jest wykwalifikowany opiekun, który ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w zakresie pracy z osobami wymagającymi specjalnego postępowania ze względu na podeszły wiek.
Na czym polega praca opiekuna?
Praca wykonywana przez opiekuna osoby starszej dotyczy przede wszystkim pomocy w różnych codziennych czynnościach. Zakres obowiązków zależy głównie od poziomu sprawności podopiecznego. Opieka może obejmować dbanie o higienę, czyli na przykład. mycie, czesane i ubieranie. Często także dotyczy utrzymania mieszkania w odpowiednim stanie, czyli sprzątania oraz regulowania rachunków. Opiekun zajmuje się również w razie konieczności robieniem zakupów oraz przygotowywaniem posiłków. Ważnym zadaniem osoby wykonującej taką pracę jest także organizowanie czasu wolnego seniora. Osoby starsze są często samotne, a ograniczone możliwości ruchowe utrudniają im wychodzenie z domu, dlatego ważna jest troska o to, żeby miały ciekawe zajęcia.
Praca dla każdego?
Zawód opiekuna osoby starszej może wydawać się bardzo dobrym pomysłem, trzeba jednak pamiętać, że jest to wymagająca praca. Seniorzy bardzo często cierpią z powodu poważnych problemów ze zdrowiem, które upośledzają ich funkcjonowanie. Dotyczy to możliwości poruszania się i w związku z tym wykonywania różnych czynności. Jednocześnie osoby starsze mogą być dotknięte demencją, powodującą m. in. problemy z pamięcią. Zajmowanie się takim chorym jest bardzo trudne. Wymaga nie tylko konkretnej wiedzy, ale także odpowiednich predyspozycji psychicznych, np. dużego zrozumienia dla problemów seniorów, a także cierpliwości i umiejętności delikatnego postępowania z ludźmi starszymi.
Zawód z przyszłością?
Liczba osób starszych w kraju oraz za granicą nieustannie rośnie. Jest to związane z niskim przyrostem naturalnym, ale także ze znacznie większą długością życia. Każdego roku przebywa seniorów w zaawansowanym wieku, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebują stałej opieki. Dzieci coraz rzadziej są w stanie osobiście zapewnić rodzicom tego typu wsparcie. Dlatego w przyszłości będzie rosnąć zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą mieli odpowiednie przygotowanie oraz doświadczenie w zakresie zajmowania się osobami starszymi.
Jednocześnie trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że portfele polskich seniorów nie są zbyt zasobne. Niestety średnia emerytura w naszym kraju jest znacznie niższa chociażby w porównaniu do tego typu świadczeń za zachodnią granicą. W związku z tym wielu osób starszych osób oraz ich rodzin nie stać na zatrudnienie profesjonalnego opiekuna, który będzie miał odpowiednie przegotowanie. Niestety także praca w publicznych ośrodkach opieki jest związana z bardzo niskim wynagrodzeniem. Nieco lepiej sytuacja wygląda w placówkach prywatnych, jednak również nie są to bardzo duże pensje, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że praca opiekuna nie jest prostym zadaniem.
Osoby, wykonujące ten zawód, bardzo często decydują się na wyjazd za granicę. Dlatego warto uzupełnić umiejętności w zakresie opieki nad seniorami także o znajomość języka obcego. Zapotrzebowanie na opiekunów jest bardzo wysokie w krajach Europy Zachodniej, jednocześnie osoby wykonujące tą pracę mogą liczyć na znacznie lepsze wynagrodzenie. Z tego powodu już na etapie planowania kariery zawodowej warto jest wziąć pod uwagę możliwość wyjazdu za granicę i poszukiwania tam zatrudnienia w ośrodku opieki lub bezpośrednio u starszej osoby.
Jeżeli interesuje Cię praca opiekuna osób starszych, więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie www.perfekton.de