Jak zorganizować przestrzeń w magazynie, aby praca była efektywna?

Jak zorganizować przestrzeń w magazynie, aby praca była efektywna?Dobrze działający magazyn to serce każdego prosperującego przedsiębiorstwa. Ze względu na swoją specyfikę jak przechowywanie licznych produktów oraz liczbę pracowników odpowiednie zarządzanie pracą w hali magazynowej może być sporym wyzwaniem. Czy zastanawiasz się jak skutecznie organizować przestrzeń w magazynie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Porządek to podstawa

Nawet najbardziej zaawansowany technologicznie skład nie będzie w pełni efektywny, jeśli panuje w nim bałagan. Brak dbania o porządek niesie ze sobą wiele komplikacji jak ryzyko zgubienia lub pomylenia towaru czy uszkodzenie przedmiotów. Schludna przestrzeń zapewnia efektywną optymalizację pracy, a ponadto sprawia, że wykonywanie obowiązków staje się przyjemniejsze dla pracowników. Jak więc zapewnić czystość w magazynie? Dobrym krokiem jest stworzenie harmonogramu sprzątania i zainwestowanie w usługi profesjonalnych firm sprzątających, które kompleksowo zadbają o każdy obszar hali. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów o ofercie firm sprzątających w magazynach, odwiedź: https://wikami.com.pl/sprzatanie-magazynow/.

Wprowadź metody składowania

Dobre zaplanowanie rozlokowania asortymentu to klucz do usprawnienia rytmu pracy. Dzięki temu ułatwiamy zapamiętywanie, gdzie został umieszczony towar i tworzymy plan magazynu. Odpowiednie składowanie towarów wprowadza w życie firmy sporo procedur, które znacząco ułatwiają komunikację — dlatego warto je odpowiednio dobrać w zależności od naszych potrzeb. W tym celu możemy skorzystać z kilku praktycznych metod jak:

 

  • metoda ABC— jest to system, gdzie kolejne litery są przypisywane produktom w zależności od częstotliwości zamówień. Przestrzeń na najbardziej popularne towary podpisywana jest literą A i powinna zostać zorganizowana w dostępnym dla wszystkich miejscu. Z kolei najrzadziej wybierane przez klientów produkty umieszcza się w strefie C — które można składować na najwyższych regałach.
  • metoda LIFO— ten sposób magazynowania zakłada, że produkty, które dotarły do hali najpóźniej, powinny znaleźć się najbliżej strefy pakowania. Oznacza to, że zostaną przeznaczone do wysyłki jako pierwsze.
  • metoda FIFO— zasada działania jest tutaj odwrotna do metody LIFO — te towary, które dotarły do składu jako pierwsze, będą dystrybuowane w pierwszej kolejności.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo pracowników to priorytet każdej profesjonalnej firmy. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z wieloma produktami w magazynie. Brak odpowiednich zabezpieczeń, oprócz zagrożenia zdrowia i życia, może wprowadzić znaczne opóźnienia w dostawach i dezorganizację. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo w magazynie?

Sprzątanie magazynów - jak je zorganizować?

Przede wszystkim przestrzeń każdej hali powinna być dopasowana do rodzaju oraz wagi produktów, które są w niej przechowywane. Należy również zadbać o odstępy między regałami, ścianami i kontenerami, które nie mogą być węższe, niż 0,75 metra. Umożliwia to swobodny przejazd różnym środkom transportu, które są wykorzystywane w magazynach. Ponadto wszystkie drogi transportowe i ewakuacyjne oraz dojścia powinny być odpowiednio oznakowane, co ułatwia organizację ruchu i optymalizuje pracę. Oczywiście nie można zapomnieć o solidnej i wytrzymałej konstrukcji wyposażenia technicznego — tyczy się to wszystkich półek magazynowych, podłóg oraz stropów. Dzięki temu pracownicy dobrze wiedzą, gdzie mogą składować dane towary.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *