Zwolnienie z pracy – jak o nim rozmawiać aplikując na nowe stanowisko?

Zwolnienie z pracy nie jest sytuacją przyjemną, jednak ma również pozytywną stronę, jak chociażby możliwość zdobycia lepszego zatrudnienia. Na rozmowie kwalifikacyjnej może paść pytanie odnośnie powodów rozstania z poprzednim pracodawcą. Jak opowiedzieć o zwolnieniu, by wypaść jak najlepiej w oczach potencjalnego pracodawcy?

Dlaczego rekruterzy zadają to pytanie?

Pytanie o powód rozstania z poprzednią firmą jest dla rekrutera ważne, gdyż w ten sposób może dowiedzieć się, jak kandydat radzi sobie z ewentualnymi napięciami w miejscu pracy. Odpowiadając, należy zachować pełen profesjonalizm i wyrażać się z szacunkiem. Sformułowania typu „mój szefa był idiotą, dlatego mnie zwolnił” czy „współpracownicy to kompletni kretyni” pozostaw w swojej głowie. Jeśli obrazisz swojego byłego pracodawcę, zostanie to odebrane bardzo negatywnie i pokaże brak etyki zawodowej . Nikt nie będzie chciał zatrudnić osoby, która źle odnosi się do swojego poprzedniego miejsca pracy. To pytanie jest więc rodzajem testu dla osoby aplikującej.

Powody zwolnienia

Przed przystąpieniem do poszukiwania nowej pracy, warto zastanowić się nad przyczynami zwolnienia. Nie wykonywałeś sumiennie swoich obowiązków i dlatego rozwiązano z Tobą umowę? Firma zmieniła właściciela, który postanowił zatrudnić nowych pracowników? A może Twoje zwolnienie wynikało z redukcji etatów? Bez względu na powód zwolnienia – nie traktuj tej sytuacji jako życiowej porażki, ale szansy na rozwój, podniesienie kwalifikacji i znalezienie lepszej posady.

Jak mówić o powodach zwolnienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Najlepiej odpowiedzieć po prostu szczerze, nie obarczając przy tym winą poprzedniego pracodawcy i nie podchodzić do tematu zbyt emocjonalnie. Warto odnieść się do tego, czego nauczyliśmy na poprzednim stanowisku, jakie zdobyliśmy dzięki temu doświadczenie. Można wspomnieć również o chęci pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *