Jak usunąć negatywny wpis w BIK

1Czasami jedna niewielka pomyłka, jedna niezbyt długa chwila zapomnienia może kosztować człowieka bardzo wiele. Tak właśnie bywa w przypadku tych, którzy zaciągnęli kredyt w banku, a później zapomnieli zapłacić w terminie raty, lub nie mieli na to odpowiedniej ilości pieniędzy.

Banki przesyłają bowiem wszystkie informacje dotyczące opóźnień w spłatach do Biura Informacji Kredytowej, a następnie dostęp do tych danych mają inne banki oraz SKOK-i, a ostatnimi czasy nawet instytucje pozabankowe. Jak łatwo się domyśleć Jeżeli osoba z negatywną historią będzie chciała pożyczyć znowu pieniądze, bank z całą pewnością sprawdzi kartotekę wnioskodawcy w BIK i zobaczy, że zdarzały się opóźnienia w spłatach poprzedniego zobowiązania. Jeśli nie były one zbyt długie – to nie ma większego problemu. Jeśli jednak były one bardzo długie, bank raczej odmówi nam pieniędzy.

Negatywny wpis w BIK

Z całą pewnością nie jest to komfortowa sytuacja dla takiej osoby. Dlatego każdy kto posiada negatywny wpis w BIK, zastanawia się czy można go usunąć oraz w jaki sposób tego dokonać. I chociaż jest to trudne, to jednak oczywiście wykonalne.

Przede wszystkim musimy spłacić całe zaległe zadłużenie. Bez tego nawet nie ma co próbować. Jest to podstawowa czynność, jaką każdy zadłużony musi wykonać. Następnie należy do banku, w którym mieliśmy kredyt napisać pismo z prośbą o usunięcie wpisu. Bo tylko bank może spowodować, że negatywny wpis zostanie usunięty. Bank po pozytywnej akceptacji naszej prośby, zwraca się z kolei do Biura Informacji Kredytowej o usunięcie negatywnego wpisu. I dopiero wtedy nasza kartoteka jest czysta.

Historia kredytowa

Jak więc widać, jest sporo problemu z wyczyszczeniem złej historii kredytowej. W związku z tym najlepiej jest wszelkiego rodzaju bankowe zobowiązania płacić w terminie, aby uniknąć w przyszłości kłopotów. Jest to tym bardziej ważne, że wszyscy ci, którzy mają nienaganną historię w BIK, są mile widziani w bankach i zazwyczaj mogą liczyć na obniżone oprocentowanie, niższą prowizję lub kredyt z niższym zabezpieczeniem.

Artykuł powstał dzięki serwisowi www.sosfinansowe.pl – Pieniądze, pożyczki, ubezpieczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *