Taniec towarzyski cieszy się ogromną popularnością od co najmniej kilkunastu lat. W dużych i małych miastach jak grzyby po deszczu powstają nowe szkoły tańca, które nie narzekają na brak chętnych uczestników. Duży wpływ na taka popularność tańca mają też różnorodne programy telewizyjne dla profesjonalnych i amatorskich tancerzy. Taniec stał się wiec ciekawą i atrakcyjna formą spędzania czasu, a dla profesjonalnych tancerzy także świetnym sposobem na biznes.
Szkoły i kluby tańca bywają różne, często dostosowane do konkretnych potrzeb kursantów. W west coast swing kraków można poznać tajniki tańca klasycznego, w innych natomiast bardziej nowoczesne style taneczne. Zanim jednak otworzymy szkołę tańca, warto pamiętać o 5 ważnych elementach dobrego tanecznego biznesu.
1.Dobry biznesplan
Zanim otworzysz klub tańca towarzyskiego, zwróć uwagę na to, jaka jest już aktualna oferta w Twojej miejscowości. Być może kolejny klub tańca nie będzie dobrym rozwiązaniem, gdy tego rodzaju klubów jest w okolicy sporo. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z biznesu, warto zadbać o to, by klienci mieliw ofercie jakąś nową jakość, coś, czego nie znajdą w konkurencyjnych szkołach tańca.
2. Odpowiednia lokalizacja
Aby szkoła tańca cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników zajęć, trzeba zadbać o odpowiednią lokalizację, dobry dojazd i sporo miejsc parkingowych. Warto mieć to na uwadze, gdy będziemy poszukiwać lokalu na wynajem pod prowadzenie działalności. Trzeba również pamiętać, aby szkoła posiadała spore, przestronne wnętrza, które można zaaranżować na sale treningowe. Szkoła tańca, w której ma się odbywać sporo różnych zajęć, zwłaszcza w jednym czasie, nie może być ciasna, ciemna i niedopasowana do ilości kursantów. Z takiego miejsca uczestnicy raczej będą uciekać.
3. Zatrudnij dobrych instruktorów
Nawet, jeśli sam jesteś tancerzem i masz doskonałe kwalifikacje do prowadzenia zajęć, w pojedynkę z pewnością nie dasz rady prowadzić tylu lekcji, kursów czy ćwiczeń, na jakie będzie zapotrzebowanie. Warto więc już na wstępie zadbać o profesjonalną i doświadczoną kadrę instruktorów. Dobrze jest przyciągnąć tancerzy z osiągnięciami lub jakieś znane nazwiska, które z kolei będą przyciągały nowych uczestników.
4. Oferta dla różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania
Dobra szkoła tańca powinna mieć na tyle wszechstronną ofertę, aby mogły z niej skorzystać osoby początkujące i zaawansowane w tańcu, a także dzieci, młodzież, dorośli, a nawet seniorzy. Im bogatsza będzie oferta klubu tanecznego, tym większa szansa, że będzie on tętnił życiem i przyciągał nowe osoby. Świetnym pomysłem jest tworzenie specjalnych kursów tematycznych – dla przyszłych par młodych, dla seniorów, dla par czy dla wielbicieli tanga lub hip-hopu.
5. Organizuj konkursy, turnieje, ciekawe wydarzenia
Dobry klub tańca to taki, w którym sporo się dzieje także poza lub między zajęciami. Warto więc zadbać o to, by miejsce było rozpoznawalne na klubowej i imprezowej mapie danego miasta. Dobre szkoły tańca często organizują turnieje i konkursy na spora skalę i zapraszają do udziału tancerzy z całej Polski. Dla uczestników zajęć to dobra okazja, aby w czasie zdrowej rywalizacji porównać swoje umiejętności z innymi tancerzami, poznać innych nauczycieli, a także sprawdzić się w ciekawych warunkach.